Canterburyjski nadbiskup Rowan Williams, duhovni vođa 77 milijuna anglikanaca, rekao je da je dužnost crkve podijeliti "sramotu i grijeh naših predaka".
"Nije riječ o političkoj korektnosti ... već je to dio onoga što smo mi kao kršćanska zajednica: dio zajedničke svijesti o pokajanju", rekao je Williams na općem sinodu crkve u srijedu u Londonu.
Više od 10 milijuna ljudi uzeto je kao roblje iz Afrike tijekom 350 godina, rečeno je na sinodu. Svećenik Simon Bessant rekao je da crkva mora prihvatiti kako je i ona bila "dio problema, ali i dio rješenja".
"Bili smo u središtu toga, bili smo izravno odgovorni za to što se dogodilo. Moramo priznati našu povijest i ispričati se", rekao je Bessant.
On je rekao da su pripadnici crkve posjedovali robove i plantaže, podsjetivši da je 1833. godine biskup od Exetera dobio 12 tisuća funti kao odštetu jer je morao osloboditi svojih 665 robova.
Sinod je jednoglasno podržao ispriku zbog ropstva, dok se crkva priprema za obilježavanje 200. obljetnice ukidanja ropstva u Velikoj Britaniji sljedeće godine.
Za to je velike zasluge imo i anglikanac William Wilberforce koji je početkom 19. stoljeća u parlamentu vodio kampanju za ukidanje ropstva.