"Već sada mogu reći da ćemo pokušati dobiti određeni tranzicijski period u područje zaštite na radu", rekla je Babić u Bruxellesu, gdje je počela eksplanatorna faza screeninga za poglavlje socijalna politika i zapošljavanje. Dodala je da se to ne odnosi na normativni dio, dakle na usklađivanje zakonodavstva, nego više na provedbeni dio.
Tehničko usklađivanje na području zaštite na radu puno košta poslodavce, a s obzirom na da su poduzeća u Hrvatskoj u velikoj mjeri u fazi restrukturiranja i uvođenja novih tehnologija, izdvajanje za zaštitnu opremu za pojedine djelatnosti još više povećava troškove, objašnjava Vera Babić, dodajući i da je prema Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju predviđeno 10-godišnje razdoblje za usklađivanje u tom području, što će sigurno biti dobar argument i u pristupnim pregovorima.
"U području zaštite na radu čekat će nas dosta posla , ne samo normativnog, nego više u izgradnji institucija kako bi one postale kompetetne da osiguraju da te norme stvarno i zažive", rekla je hrvatska pregovaračica.
Europska pravna stečevina u ovom poglavlju sadržava minimalne standarde u područjima zakona o radu, jednakosti, zdravstvenoj i sigurnosnoj zaštiti na poslu te odredbe protiv diskriminacije. Eksplanatorna faza screeninga za ovo poglavlje trajat će do petka, a druga, bilateralna faza screeninga održat će se od 6. do 8. ožujka kada će hrvatski predstavnici prezentirati do sada ostvarenu razinu usklađenosti s pravnom stečevinom u ovom poglavlju.