Riječ je o pretisku originalnog izdanja iz 1986., koje je tada bilo objavljeno "pod posebnim okolnostima", u vlastitoj nakladi autora i arhitekta Slobodana Mašića.
Po riječima samoga autora, on je svojim otvorenim pismima prije svega branio pravo na slobodnu riječ, bez obzira na to koliko se slagao i je li se uopće slagao s onim koji ju je izrekao.
Matvejević je, među ostalima, pisao o Franji Tuđmanu, Vladi Gotovcu, Stipi Šuvaru, Vanji Sutliću te Dobrici Ćosiću, Momi Kaporu.
Zoran Pusić, predsjednik Građanskog odbora za ljudska prava, najvažnijom karakteristikom knjige smatra što ona pokazuje relativnost u procjeni što se sve može dogoditi u budućnosti.
Knjigu je zanimljivo čitati danas, s vremenske udaljenosti, jer pokazuje koliko su se promijenili ljudi koje je Matvejević branio i kada su zaboravili zbog čega su bili progonjeni, rekao je Pusić.
"Otvorena pisma" nisu samo dokument o nekom vremenu, već pokazuju Matvejevića kao angažiranog svjedoka vremena, rekao je Inoslav Bešker.
I ja sam Matvejevićeva pisma smatrao "jalovom donkihoterijom", no za razliku od Don Kihota, Matvejević je preuzeo ulogu Sizifa koji gura kamen uzbrdo "zato što to mora", dodao je Bešker.
Ocijenio je da Matvejević vjeruje u moć i odgovornost javne riječi, napisane i izrečene riječi koje moraju doprijeti do pojedinca.
Slijed pisama u knjizi nije kronološki. U slučajevima gdje se razvila rasprava navedeni su i odgovori na pisma te "post scriptum" gdje se naznačilo kako je rasprava završila.
Izdavač knjige je zagrebačka nakladna kuća "VBZ".
Na promociji je bio i predsjednik RH Stjepan Mesić.