Povjesničar Nevio Šetić, u predgovoru knjige ističe kako oba spisa rječito svjedoče o okupacijskoj politici i metodama talijanizacije u Istri i Dalmaciji za vrijeme fašizma.
"Njihovo objavljivanje govori o aktualnosti toga sadržaja i još uvijek nedovoljnoj istraženosti toga razdoblja hrvatske povijesti, kada se pokušavalo trajno amputirati i talijanizirati dio hrvatskoga nacionalnoga područja", naglasio je Šetić.
U poglavlju "Krstitelji - palikuće", po kojem je naslovio svoj rad, Mezulić navodi kako su (fašisti) "pošto su prekrstili i dok su još krstili naša sela i gradove, ista bacali u vatru. U pravi pravcati oganj u doslovnom, plamenom smislu ove riječi".
Pišući o nasilnom mijenjanju hrvatskih imena naselja i obiteljskih prezimena, Mezulić navodi da je - na temelju donesenih zakonskih odredaba - dekretima promijenjeno više do 115.000 prezimena u Istri, uglavnom u puljskoj pokrajini, bez Trsta, Gorice i Rijeke.
Pišući o potalijančivanju hrvatskih prezimena u Zadru i Lastovu, Jelić pak navodi kako su Talijani zapalili spise zadarske prefekture pri napuštanju Zadra, nakon kapitulacije Italije 1943. godine.
Međutim dokumentacija o tome nije nestala, jer su sve promjene bile objavljene u službenom listu "Gazzetta ufficiale". Osim toga sačuvane su kopije prefektovih dekreta i Registar promijenjenih prezimena Zadra.
Autori su objavili i dokumente talijanskih vlasti, pa tako i popis talijaniziranih imena mjesta te posebno prezimena u Zadru i Lastovu.
Povjesničar Šetić naglasio je kako je, po istraživanju demografa Vladimira Žerjavića, samo iz Istre fašizam udaljio 53.000 Hrvata, a nad istarskim Hrvatima "u pravome smislu riječi proveden je genocid i etničko čišćenje".
Hrvoje Mezulić (1901.-1977.) odvjetnik i publicist, bio je član Državne komisije za ratne zločine FNRJ. Roman Jelić (1905.-1993.) liječnik i povjesničar, uz ino, inicijator je osnivanja Lige za borbu protiv raka 1968.