"U bivšoj se Jugoslaviji jedinstveni srpsko-hrvatski jezik pokušao nametnuti različitim standardnim jezicima", podsjetio je Silić, dodavši kako taj jezik nije prethodio standardnim jezicima.
"Greenberg u svojoj knjizi ne razlikuje jezik kao sustav od jezika kao standarda", rekao je, primjetivši kako autor ne razlikuje ni narječje od dijalekta.
Podsjetivši kako se Greenberg u svojoj knjizi bavi i makedonsko-albanskim jezičnim odnosima, profesor zagrebačkog Filozofskog fakulteta Marko Samardžija je ocijenio, kako to pokazuje da njegova knjiga ima političku pozadinu.
"Greenbergova faktografija i kad je točna, služi mu za oblikovanje onoga što želi da se dogodi", dodao je.
Akademik Stjepan Babić podsjetio je kako je Greenberg prihvatio jezična gledišta srpskih jezikoslovaca. "Srbi su uporno dokazivali da je to jedan jezik", rekao je Babić, ocjenivši dobrom stranom knjige tek Greenbergovu raščlambu o jeziku u BiH.
Govoreći o jezičnim pitanjima u bivšim jugoslavenskim državama, profesor zagrebačkoga Filozofskog fakulteta Ranko Matasović je ocijenio kako je Kraljevina Jugoslavija bila jedna prosječna balkanska tiranija. "Ona i kad je pokušavala nametnuti jezična rješenja, zbog nedostatka zakonskih mehanizama to nije uspijevala učiniti", dodao je.
U komunističkoj Jugoslaviji jezično je pitanje dobilo na značenju, rekao je dodavši kako je u toj totalitarnoj tvorevini posebna specijalnost bila uništenje knjiga. Govorni je osjećaj tad bio rezultat jezične represije, rekao je.
Greenbergov je rad zaista površan, ocijenio je profesor zagrebačkoga Filozofskog fakulteta Ivo Pranjković. Rekao je kako su jezičnom politikom u bivšoj Jugoslaviji, osim Makedonaca, svi uglavnom bili nezadovoljni.
"Na standardološkoj razini hrvatski i srpski nisu jedan jezik", ustvrdio je Pranjković, dodavši kako su na genetskoj i antropološkoj razini jedan jezik.
Milorad Pupovac, profesor sa zagrebačkoga Filozofskog fakulteta, ocijenio je srpsko-hrvatski jezik kao "brod koji se promijenio, ali ostao isti". Današnje su rasprave samo iskazi identiteta, smatra on.
Profesor zagrebačkoga Fakulteta političkih znanosti Ivo Žanić ocijenio je kako smo dio kvarteta u koji osim nas pripadaju Srbi, Crnogorci i Bošnjaci. To nisu stvorili nikakvi Jugoslaveni nego je to naše povijesti, rekao je, dodavši kako mi ostajemo u tom kvartetu.
Autor knjige kojoj je danas bio posvećen okrugli stol u Matici hrvatskoj, Robert D. Greenberg prodekan je na College of Arts and Sciences na Sveučilištu New Haven i pridruženi je izvanredni profesor na Odsjeku za slavenske jezike i književnosti Sveučilišta Yale.