Biškupić je podsjetio da je prošle godine Ministarstvo kulture 17 milijuna kuna uložilo kulturne potrebe u Županiji, a da za ovu godinu novčana stavka još nije određena.
Ministar je naglasio da bi ove godine trebalo dovršiti Muzej krapinskog pračovjeka "Hušnjakovo" koji će, kad bude gotov, biti neobično vrijedan jer su u svijetu takvi muzeji vrlo rijetki. Ostatci krapinskog pračovjeka otkriveni su 1899., znanstveno ih je obradio i protumačio hrvatski geolog i paleontolog Dragutin Gorjanović Kramberger, a čuvaju se u Hrvatskom prirodoslovnom muzeju u Zagrebu.
Napomenuvši da će se ove godine ubrzati radovi na dvorcu u Velikom Taboru, spomeniku nulte kategorije, o namjeni kojeg će odlučiti struka, Biškupić je izrazio zadovoljstvo što će u Krapini uskoro početi rad Konzervatorski odjel pa će se cjelovitije i brže provoditi obnova pokretnih i nepokretnih spomenika kulture u Županiji.
U vezi s pregovorima o ulasku u EU Biškupić je kazao kako je vrlo važno što Hrvatska posjeduje šest milijuna muzejskih predmeta za koje se skrbi, a upravo je Krapinsko-zagorska ogledna županija u sjevernoj Hrvatskoj kad je riječ o očuvanju i skrbi za muzejske izloške.
Dodao je da će se Ministarstvo skrbiti i za sakralne objekte, u prvom redu za crkvu sv. Marije Jeruzalemske na Trškom vrhu pokraj Krapine i krapinskoj župnoj crkvi sv. Nikole.
Pomoćnica ministra kulture Branka Šulc osim o vrijednosti županijskih muzeja govorila je i o stanju u knjižničnoj djelatnosti, osobito od kada je Gradska knjižnica u Krapini postala matičnom knjižnicom za Županiju.
Pomoćnik ministra Srećko Šestan osvrnuo se na glazbeno-scensku djelatnost u Županiji, osobito onom dijelu za koji skrbi Ministarstvo kako bi se zaštitio kajkavski izričaj, kultura i tradicija.
O radu Ministarstva govorili su i državni tajnik Ministarstva Jadran Antolović i pomoćnici ministra Čedomir Višnjić, Jasen Mesić, Nina Obuljen i Zoran Šikić.
Večeras je u Pučkom učilištu u Krapini u organizaciji grada i Županije održano predavanje "Otvoreno o radu Ministarstva kulture".