"Svima nam je znano da su naša dva naroda, hrvatski i slovenski, u isto vrijeme bili pokršteni i tako kao kršćanski narodi ušli u Europu", rekao je, među ostalim, ministar Biškupić na otvaranju izložbe, spominjući brojne kulturne veze i umjetničku razmjenu od primitka kršćanstva.
Stvaralačke veze stoljećima su, istaknuo je Biškupić, poticali svećenici i crkveni redovi poput pavlina, postojala je bliskost ozaljskog kulturnog kruga Zrinskih i Frankopana sa slovenskim krajevima, suradnja se nastavila u vrijeme protestantizma, a hrvatsko pismo glagoljica bilo je poznato i Slovencima.
Posebno izražene bile su i veze na području likovne umjetnosti, pri čemu je ministar Biškupić naveo jake tragove slovenskih umjetnika u hrvatskoj sakralnoj umjetnosti, te utjecaj zagrebačke likovne akademije na formiranje najvećih slovenskih slikara prošlog stoljeća, poput Stupice i Mušiča.
"Sutla kao najljepša granica na svijetu vjekovima je spajala, a nikada razdvajala dva naroda", rekao je na otvaranju izložbe "Suvremeni hrvatski crtež" ministar Biškupić.
Izložba koju je postavio akademik Tonko Maroević obuhvaća 120 crteža šezdesetak hrvatskih likovnih umjetnika raznih generacija i razdoblja, a gostovanjem u ljubljanskoj galeriji započinje svoj put po Europi nakon što je prošle godine prikazana u Egiptu i Kini.
Otvarajući izložbu, Biškupić je najavio još veći broj manifestacija i događaja koji će pojačati kulturnu suradnju između Slovenije i Hrvatske u budućnosti.
Otvaranju je nazočio i slovenski ministar kulture Vasko Simoniti.