"Ono što je nekad bila znanstvena fantastika sada je postalo stvarnost", rekao je Reiner na predstavljanju endoskopske kapsule naglasivši da hrvatski pacijenti više neće morati ići u Sloveniju, gdje je ta pretraga uvedena nešto ranije.
KBC je danas uputio prijedlog Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje da uvrsti kapsulu na listu lijekova. Dotad će pacijenti morati sami plaćati taj pregled, za koji još nije definirana cijena, a u Sloveniji se, primjerice, plaća između 1.000 i 1.200 eura, napomenuo je Reiner.
Predstojnik Klinike za unutrašnje bolesti Boris Vucelić rekao je da se pretraga endoskopskom kapsulom koristi za analizu promjena sluznice tankog crijeva kod opskurnih krvarenja, rijetkih tumora, Crohnove bolesti i drugih, i to kod pacijenata kod kojih se dijagnostika ne može obaviti drugim metodama.
Liječnici procjenjuju da bi KBC takvih bolesnika mogao imati stotinjak godišnje.
"Endoskopskom kapsulom dosad nedostupni dijelovi tankog crijeva postali su vidljivi oku", rekao je Roland Pulanić s Klinike za unutrašnje bolesti napomenuvši da liječnici sada, zajedno s drugim endoskopskim metodama, mogu kompletno obraditi bolest tankog crijeva.
Pojašnjavajući novi način pretrage i dijagnostike, Pulanić je kazao da pacijent treba progutati kapsulu (veličine 11 milimetara puta 26 milimetara) koja putuje od želuca do završnog dijela tankog crijeva i tijekom osam sati odašilje slike koje se šalju u snimač oko pojasa pacijenta.
Snimač se potom skida a sličice prenose na računalo i dobiva se video-film gdje se prati put kapsule, naveo je Pulanić istaknuvši da se na taj način može odmah uočiti izvor krvarenja i druge anomalije.
U KBC-u zasad imaju samo jedan komplet opreme (jedan rekorder i pet kapsula) čija je vrijednost između 40.000 i 45.000 eura, a bilo bi dobro da za hitne slučajeve imaju bar još jedan komplet.
Kapsula je donacija tvrtke Olympus, a sastoji se od leće, šest dioda, kolor kamere, baterije, prijenosnika i antene.