Sabor će, kaže, i ove godine često zasjedati, a njegov rad će biti dinamičan kao protekle godine, koja je po broju donesenih akata jedno od najplodnijih razdoblja u radu Sabora od 1990.
Uporište za tu procjenu nalazi u činjenici da Sabor ove godine treba uskladiti 59 hrvatskih zakona s pravnom stečevinom EU, raspraviti zakone koji operacionaliziraju zdravstvenu reformu, zatim zakone vezane za socijalnu i politiku zapošljavanja.
Predsjednik Sabora se nada da će zastupničke rasprave biti u skladu s demokratskim dijalogom i na načelima parlamentarizma.
Na prvoj sjednici u 2006. zastupnici će se očitovati o 59 točaka, a Šeks izdvaja nekoliko tema.
Jedna od njih je plan usklađivanja hrvatskoga zakonodavstva s pravnom stečevinom EU, te komunikacijska strategija za informiranje hrvatske javnosti o Uniji i pripremama za članstvo.
Cilj je, objasnio je, da građani, javnost, zastupnici, mediji budu temeljito upoznati sa svim etapama pristupa Uniji, da znaju što su prednosti i nedostaci toga pristupa, kako zaštititi nacionalne i interese pojedinih skupina stanovništva.
Pred Saborom će se, najavio je Šeks, naći i godišnje izvješće o spremnosti obrambenog sustava i ukupnom stanju u oružanim snagama, zatim strategija reforme pravosudnog sustava itd.
Predsjednik Sabora novinarima je odgovorio da ne kani pokretati bilo kakve inicijative i rasprave kojima bi se mijenjao materijalni status zastupnika, objašnjavajući to reakcijama javnosti.
Svaka takva inicijativa izaziva takve reakcije u javnosti koje zastupnike i sam Sabor stavljaju u poziciju da koriste prava i privilegije koje im ne pripadaju, objasnio je Šeks.
(Hina) xum yaz