Riječ je o prvoj knjizi koja govori o kalvinističkoj reformaciji i samu značenju kalvinizma u Hrvata.
Reformirano kršćanstvo, koje slijedi tradiciju reformatora Jeana Calvina, poznato je na ovim prostorima i kao kalvinizam, a njegovi sljedbenici kao kalvini, istaknuo je autor dr. Milić.
Napomenuo je kako su "većina kalvinskih, odnosno reformiranih župa na ovim prostorima etničke madžarske župe pa se pojam kalvinizam poistovjećuje s madžarskom nacionalnom zajednicom u Hrvatskoj, premda je većina Madžara u Hrvatskoj rimokatoličke vjeroispovijedi".
Kalvinizam je od samih svojih početaka bio prisutan i u Hrvata, "no uspio je preživjeti i održati se samo u Tordincima, zbog čega je poseban naglasak u knjizi na tordinačkoj reformiranoj župi jer je ona jedina hrvatska kalvinska ili reformiran župa koja djeluje od 16. stoljeća", rekao je senior Milić.
Knjigu je predstavio prof. dr. Ivan Balta s Filozofskog fakulteta u Osijeku, istaknuvši kako je knjiga važna "za hrvatsku historiografiju jer osvjetljuje slabo znan trenutak povijesne istine". Reformirana ili kalvinska tradicija, koja se "održala od 16. stoljeća do danas u Tordincima, svakako je fenomen i pokazatelj vjernosti ovoga naroda, kojemu kroz povijest nije bilo uvijek lako biti različit od drugih", istaknuo je dr. Balta.
Predstavljanju knjige, koja je izišla u nakladi Protestantske reformirane crkvene općine u Tordincima i Teološkog fakulteta iz Novog Sada, nazočili su predstavnici različitih vjerskih zajednica.