FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

IFJ: 150 novinara ubijeno lani u svijetu

Autor: ;vlul;
ZAGREB, 23. siječnja 2006. (Hina) - Godina 2005. bila je najopasnijadosad za novinarsku profesiju u cijelome svijetu s rekordnim brojem od150 novinara ubijenih pri obavljanju svoga posla, koji su žrtve rata,politike, kriminala ili prirodnih katastrofa, objavila je uponedjeljak Međunarodna federacija nvoinara (IFJ) u godišnjemizvješću.
ZAGREB, 23. siječnja 2006. (Hina) - Godina 2005. bila je najopasnija dosad za novinarsku profesiju u cijelome svijetu s rekordnim brojem od 150 novinara ubijenih pri obavljanju svoga posla, koji su žrtve rata, politike, kriminala ili prirodnih katastrofa, objavila je u ponedjeljak Međunarodna federacija nvoinara (IFJ) u godišnjem izvješću.

Federacija sa sjedištem u Bruxellesu u izvješću za 2005. piše da je jugoistočna Azija najopasnije područje za obavljanje novinarskog posla u Aziji i Pacifiku.

U toj se regiji smrtnost povećala i zbog prirodnih nesreća, primjerice potresa u Južnoj Aziji s tri poginula novinara i pada iranskog vojnog zrakoplova s 48 poginulih novinara.

Međutim, medijski djelatnici najviše pogibaju upravo zbog posla koji obavljaju pa je tako u 2005., 89 novinara palo kao žrtve ubojstava koje su naručili političari, paravojne snage ili kriminalci.

Nakon ubojstava gotovo 90 posto slučajeva ostaje neistraženo, ističe IFJ i navodi da je tek šačica ljudi odgovornih za zločin bilo izvedeno pred sud.

Federacija zaključuje da mješavina policijske korupcije, nekompetentnosti sudova i politička ravnodušnost stvara ozračje zanemarivanja kad je riječ o istraga ubojstava novinara.

"Nekažnjivost ubijanja novinara nedopustiv je skandal našeg vremena koji međunarodna zajednica ne smije više ignorirati", ističe u svojoj poruci glavni tajnik Federacije Aidan White.

IFJ je pozvala na akciju Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda i glavnoga tajnika organizacije Kofija Annana neka mobiliziraju vlade kako bi one djelovale protiv ugrožavanja i ubijanja novinara.

Irak je i dalje najopasnije mjesto u svijetu za novinarsku profesiju (poginulo je 35 novinara), a slijede Filipini, gdje je ubijeno deset novinara i ondje njihovi ubojice uglavnom izbjegavaju ruku pravde, piše IFJ.

Međunarodna federacija novinara najveća je svjetska organizacija za tu profesiju, osnovana još 1926. i koja zastupa 500.000 novinara u više od 100 zemalja. IFJ zagovara međunarodnu akciju za obranu slobode medije i socijalne pravde kroz snažne, slobodne i neovisne novinarske sindikate, stoji na stranicama Federacije.

Godišnje izvješće IFJ-a razlikuje se od drugih sličnih izvješća, primjerice Reportera bez granica koji su 4. siječnja također ustvrdili porast nasilja tijekom 2005., ali uz podatak o 63 ubijena novinara.

Razlika u brojci proizlazi iz toga što IFJ u žrtve ubraja i pomoćno osoblje, primjerice vozače i prevoditelje koji rade uz novinara, te uključuje i smrti nastale nesretnim slučajem i prirodnim katastrofama dok su novinari obavljali svoj posao.

IFJ je u izvješću za 2004., objavio da je zbog katastrofalnog tsunamija u jugoistočnoj Aziji 89 novinara i pomoćnih djelatnika poginulo ili nestalo.

Federacija je prikupila 100.000 eura za pomoć žrtvama tsunamija, a osnovala je i zakladu za pomoć koja nosi ime lani preminulog bivšeg potpredsjednika Europske federacija novinara Gustla Glattfeldera.

(Hina)

An unhandled error has occurred. Reload 🗙