FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Reporteri bez granica: U 2005. još više nasilja, 63 ubijena novinara

Autor: ;dpos;
ZAGREB, 4. siječnja 2006. (Hina) - Nasilje nad medijskim djelatnicimaporaslo je u 2005. godini u kojoj su 63 novinara ubijena, a više od1.300 trpjelo je fizičke napade ili prijetnje, objavila je u srijeduorganizacija Reporteri bez granica u godišnjem izvješću.
ZAGREB, 4. siječnja 2006. (Hina) - Nasilje nad medijskim djelatnicima poraslo je u 2005. godini u kojoj su 63 novinara ubijena, a više od 1.300 trpjelo je fizičke napade ili prijetnje, objavila je u srijedu organizacija Reporteri bez granica u godišnjem izvješću.

Organizacija, koja je u listopadu objavila top ljestvicu medijski najslobodnijih zemalja na kojoj je Hrvatska zauzela osrednje, 56. od ukupno 167 mjesta, u izvješću o nasilju nad medijskim djelatnicima ocjenjuje da je ono poraslo u odnosu na prethodnu 2004.

"Najmanje su 63 novinara ubijena 2005., dok su obavljala svoj posao ili izražavala svoje mišljenje, a ta je brojka najveća od 1995., (kad su 64 novinara ubijena, od čega 22 u Alžiru)", pišu Reporteri.

Ubijeno je i pet medijskih pomoćnika (vozači, prevoditelji, tehničari, djelatnici sigurnosti i drugi), navodi izvješće te ističe "Treću godinu zaredom, Irak je najopasnije mjesto za obavljanje medijskog izvještavanja, s bilancom 24 ubijena novinara i 5 pomoćnika".

Iz tablice za proteklo desetljeće uočljiv je pad ubojstava novinara od 1995. do 2003., a tada opet počinje rasti (što se poklopilo s početkom rata u Iraku (40 ubijenih 2003., 53 ubijena 2004., te 63 u 2005.).

"Teroristički napadi i napadi iračke gerile glavni su uzrok smrti novinara no američka vojska ubila je troje medijskih djelatnika", pišu Reporteri i spominju slučaj iračkog tv producenta Waela al-Bakrija kojega su 28. lipnja ubili američki vojnici.

Američka vojska najavila je istragu ali "Nikakvi rezultati nisu objavljeni, a nije bilo istraga ni o drugim ubojstvima", pišu Reporteri.

U Iraku je od početka invazije u ožujku 2003., ubijeno 76 novinara i medijskih pomoćnika, što je više nego li tijekom cijelog Vijetnamskog rata od 1955. do 1975., zaključuje izvješće.

Popis zemalja u kojima novinari životom plaćaju istraživanje kriminala predvode Filipini (7 ubijenih) gdje ih ušutkava politička i poslovna elita a ubojstva uglavnom ostaju nekažnjena.

Iz sličnih razloga novinari su ubijani u Meksiku (istraga droge i naftnog reketa), u Rusiji i Bjelorusiji (gospodarski kriminal).

Na prostoru bivše Jugoslavije ubijen je novinar na Kosovu.

Najviše je ubojstava bilo u Aziji, a slijede Afrika, Bliski istok, Srednja Amerika (osim Meksika, tu su Haiti, Ekvador, Kolumbija).

Fizički nasrtaji i prijetnje novinarima rasle su u 2005. i bilo ih je 1.300, pišu Reporteri i napominju: "To se gotovo svakodnevno događa u Bangladešu i Nepalu i dolazi sa svih strana, od pripadnika policije, vlade ili stranačkih aktivista i pripadnika oružanih skupina".

Napadači su "rijetko kažnjavani", napominju Repoteri i dodaju da su izborne kampanje praćene velikim nasiljem prema novinarima u Egiptu i Azerbajdžanu, Nigeriji i Peruu.

Zatvori su još pretrpani novinarima, a vodi Kina gdje su 2005. bila zatvorena 32 novinara. Reporteri ističu da je Yu Dongyue zatvoren još od 1989. jer je izvještavao o pobuni studenata na Trgu Tiananmen i da je poludio od mučenja.

Kuba je druga u svijetu po zatvorenim novinarima (24), a slijede je Etiopija, Eritreja te Burma.

Cenzura je rasla 2005. i zabilježeno je 1006. slučaja (622 više u odnosu na 2004.) a najviše je ima u Nepalu dok Kina vodi po zatvaranju cyber-disidenata (62) te po zatvaranju zapadnih radio postaja (BBC, Radio slobodna Azija).

(Hina) xrt ysb

An unhandled error has occurred. Reload 🗙