"Možemo kazati kako je MVPEI zaprimilo pismo talijanske odvjetničke kancelarije Studio legale internazionale, koja nije podnijela formalni zahtjev već zamolbu Republici Hrvatskoj da procjeni bi li u slučaju da iračka vlada prihvati prijedlog o puštanju na slobodu iz humanitarnih razloga bila sklona odobriti eventualni formalni zahtijev za azilom", istaknula je glasnogovornica Ministarstva Ivana Crnić.
No, Ministarstvo smatra nerelanim da bi ubuduće Hrvatska mogla zaprimiti i formalni zahtjev za azilom bivšem iračkom ministru vanjskih poslova, ustvrdila je Crnić.
Dodaje kako Ministarstvo ima saznanja da je slično pismo Azizov odvjetnik uputio i brojnim drugim zemljama.
Tjednik Globus, koji u današnjem broju donosi priču o mogućem Azizovom traženju azila, tvrdi da obitelj bivšeg iračkog ministra vanjskih poslova i jednog od najbližih suradnika svrgnutog diktatora Sadama Huseina preferira Hrvatsku u odnosu na druge europske zemlje.
Aziz je od travnja 2003. u američkom pritvoru, a njegov odvjetnik zatražio je hitno pomilovanje i puštanje na slobodu zbog zdravstvenih razloga.
U pismu upućenom hrvatskoj ministrici vanjskih poslova i europskih integracija navodi se da se Aziz u Iraku ne osjeća sigurno te da u toj zemlji ne može dobiti odgovarajuću zdravstvenu skrb, kakva bi mu mogla biti pružena u Hrvatskoj.
Odvjetnik Giovanni di Stefano ističe da se Aziz dragovoljno predao Amerikancima te da su protiv njega povučene "ozbiljne i teške optužbe".
"Umjesto toga optužen je zbog navodnih financijskih malverzacija zbog kojih bi, čak da mu je za to i dosuđena zatvorska kazna, ona vremenski bila manja od one koju je do sada odslužio", navodi se u molbi.
U MVPEI-u se nije moglo doznati hoće li i na koji način odgovoriti na zahtjev Azizovog odvjetnika.