Skupina ponuđačima za CEC uključuje i ogranak RZB-a Raiffeisen International (RI), čiji će izgledi osjetno porasti u slučaju odustajanja mađarske banke bude li rumunjska štedionica uistinu privatizirana još ove godine.
Među ponuđačima su i Banca Monte dei Paschi di Siena, grčka EFG Eurobank Ergasias, Grčka narodna banka i francusko-belgijska Dexia.
Odustajanje od CEC-a podrazumijevalo bi da OTP odustaje i od stjecanja dominantne pozicije na rumunjskom tržištu ali u regiji ima i drugih isplativih ciljeva za preuzimanje, napomenuo je mađarski gospodarski list "Vilagggazdasag", izdvajajući kao jedan od ciljeva i hrvatsku HVB Splitsku banku, ogranak Bank Austria Creditanstalt.
OTP je u Hrvatskoj već zastupljena kroz Novu Banku s udjelom u hrvatskom tržištu od 3,4 posto. HVB Splitska banka kontrolira, pak, desetinu hrvatskog tržišta i snažno je zastupljena ponajprije u obalnom dijelu Hrvatske, a mogla bi biti privlačna i za zapadne banke pa vjerojatno neće biti jeftina. Njezina cijena procijenjena je na 500 do 600 milijuna eura, piše mađarski list.
Vodeća mađarska banka OTP ima značajan udio i u bugarskom tržištu, nominalno je zastupljena i u Rumunjskoj, Srbiji-Crnoj Gori i Slovačkoj a planira akviziciju Panonske banke i Vojvođanske banke u Srbiji a u Ukrajini je na njezinom popisu za kupovinu i Ukrsotsbank.