Radi se o mogućnosti predviđenoj Zakonom o radu i Kolektivnim ugovorom za državne službenike i namještenike da Vlada kao poslodavac može, ali i ne mora, umanjiti plaću štrajkašima.
Vladina ustrajnost da smanji plaću službenicima pokazuje koliko je principijelna kad su u pitanju korisnici državnog proračuna, jer je svojedobno platila jednodnevni štrajk prosvjetnih djelatnika i trodnevni štrajk liječnika, ističe sindikat.
Kako je u tijeku prikupljanje podataka o zaposlenicima koji su štrajkali, sindikat upozorava povjerenike kako nisu dužni poslodavcu podastrijeti podatke o štrajkašima.
Budući da Vlada stavlja državne službenike i namještenike u nepovoljniji položaj od liječnika i profesora, sindikat će od Ustavnog suda zatražiti pravorijek radi li se o diskriminaciji, koja je zabranjena Ustavom i Zakonom o radu.
Ako ne uspije sudski osporiti Vladinu odluku o kažnjavanju sudionika u štrajku po osnovi njihova društvenog položaja, štrajkašima će umanjenje plaće naknaditi sindikat, kaže se u priopćenju.