Sindikalci (na slici sudionici štrajka upozorenja od 20. prosinca) procjenjuju da je dosadašnji odaziv na štrajk oko 70 posto, te upozoravaju da je Vlada državne službenike i namještenike izvrgnula pritisku tražeći popise štrajkaša kako im ne bi platila vrijeme provedeno u štrajku.
"Počeo je lov na državne službenike i namještenike", izjavio je predsjednik Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika Ivica Ihas na konferenciji za novinare pred zgradom Općinskog suda u Zagrebu.
Središnji državni ured za upravu zatražio je izvješća o sudionicima štrajka, pravdajući to Vladinom odlukom da štrajk neće biti plaćen.
"Poručujemo štrajkašima da će se sindikat pobrinuti za njih, a vlastima da ćemo podnijeti kaznene prijave protiv svih rukovoditelja koji će vršiti pritisak na službenike i namještenike", rekao je Ihas.
Usprkos velikim pritiscima odaziv na štrajk je velik, a u pojedinim ustanovama, poput Općinskog suda, štrajka više od 90 posto zaposlenih, ustvrdili su sindikalci.
Predsjednik Sindikata policije Hrvatske Dubravko Jagić najavio je nastavak akcija. "Ako današnji štrajk ne donese rezultate, ići ćemo na generalni štrajk i izazvati opći kolaps državne uprave", rekao je Jagić.
Sindikalci su zahvalili građanima što, kako tvrde, podupiru štrajk, pa se danas nisu željeli koristili uslugama državnih službi.
Četiri sindikata državnih službi organizirala su jednodnevni štrajk zbog niskih plaća i lošeg statusa državnih službenika i namještenika.
Vlada je odbila sindikalni zahtjev za stalnim mjesečnim dodatkom od 300 kuna svim službenicima i namještenicima, čime bi se privremeno uklonilo zaostajanje njihovih plaća za plaćama javnih službi, te nije donijela uredbe o povećanju koeficijenata i dodacima na posebne uvjete rada.
Najveći broj službenika i namještenika prima plaću između 2600 i 3100 kuna, što je 60 posto prosječne plaće u Hrvatskoj, a Vlada im nudi samo povećanje osnovice za tri posto, ističu sindikati.