"Legitimnost Oluje ne opravdava zločin. Za vrijeme Oluje razoreno je 1.200 naselja - 24.000 stambenih i 13.000 gospodarskih objekata, a velik broj civila je ubijen ili se vode kao nestali", ističe Zajednica Srba u RH u svom priopćenju, te dodaje da "Oluja" traži "ozbiljan povijesni odgovor, a ne mitski diskurs".
U priopćenju se tvrdi da Srbi u Hrvatskoj vrlo teško i uz brojne poteškoće ostvaruju svoja manjinska prava, te da država nema adekvatan odgovor na probleme koji opterećuju proces povratka izbjeglica.
Naglašava se da se od ukupno 250.000 srpskih izbjeglica, u Hrvatsku vratilo njih 55.000 jer država nije osigurala uvjete za održivi povratak. Tvrdi se i da Srbi povratnici nemaju jednake izglede za zapošljavanje u javnim službama i državnim tijelima, da je sigurnosna situacija na područjima povratka loša, te da su etnički motivirani napadi na Srbe česta pojava, bez jasne i nedvosmislene osude javnosti.
Ističe se da se sve to događa dok politički predstavnici Srba u Hrvatskoj koaliraju s vladajućim HDZ-om i sudjeluju u izvršnoj vlasti kroz brojne tajnike i pomoćnike ministara.
"SDSS na čelu s Miloradom Pupovcem i Vojislavom Stanimirovićem nema adekvatan odgovor na ovakav ponižavajući i obespravljen položaj Srba u Hrvatskoj, te osim zadovoljenja osobnih interesa malog broja ljudi iz stranke, nema jasan stav niti politički artikuliranu platformu za rješavanje otvorenih pitanja Srba u Hrvatskoj", stoji u priopćenju, kojega je potpisao predsjednik Zajednice Srba u RH Sverozar Livada.