Izradu priručnika u okviru projekta "Potpora vijećima nacionalnih manjina u područjima posebne državne skrbi" sa 700.000 eura financirala je Europska unija iz programa CARDS 2003.
Govoreći o značenju priručnika, predsjednik Savjeta za nacionalne manjine Republike Hrvatske Aleksandar Tolnauer naveo je kako u Hrvatskoj postoji velika politička volja i suglasnost da se pitanja nacionalnih manjina u potpunosti realiziraju ali to ide presporo a razlozi su višestruki - od nedovoljnog poznavanja prava nacionalnih manjina do nedovoljne educiranosti lokalne uprave i samouprave.
Po riječima savjetnika Predsjednika Republike za pitanja političkog sustava Siniše Tatalovića, ostvarivanje prava nacionalnih manjina u Hrvatskoj složeno je i ima specifičnosti jer su neke od nacionalnih manjina tijekom Domovinskog rat bile suočene s pitanjima vlastite opstojnosti i indentiteta.
"Hrvatska je prava nacionalnih manjina regulirala na visokoj europskoj razini ali je zapisano u Ustavnom zakonu o pravima nacionalnih manjina i drugim propisima počela provoditi tek s otpočinjanjem pregovora o pristupanju EU", istaknuo je Tatalović.
Također se zauzeo da se izbori za vijeća nacionalnih manjina ubuduće održavaju istodobno kada i lokalni izbori, obrazlažući to malim izlaskom pripadnika nacionalnih manjina na nedavne manjinske izbore.
"Pripadnicima nacionalnih manjina u Hrvatskoj treba pružiti priliku političke integracije, a ne dezintegracije u društvo", napomenuo je Tatalović.
Govorili su i vukovarsko-srijemski župan Božo Galić koji je kazao kako je svaki pet stanovnik Vukovarsko-srijemske županije pripadnik nacionalne manjine te predsjednik Gradskog vijeća Vukovara Jure Bilušković i voditelj projektnog tima WYG International koji je u ime EU vodio projekt izrade Priručnika za vijeća nacionalnih manjina, Ion Craciunel.
Na oko 150 stranica priručnika, koji su predstavili članovi stručnog tima WYG Internationala Mladen Ivanović i Ljubomir Mikić, predstavljena su tumačenja i pojašnjenja o manjinskim pravima i tko je mjerodavan za njihovu zaštitu, što su vijeća nacionalnih manjina te njihovu sudjelovanju u javnom životu.
Dio priručnika je Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina, a u priručniku se nalaze i pojašnjenja oko osnivanja koordinacija vijeća i predstavnika nacionalnih manjina, te njihovom financiranju.
Među prilozima se nalazi i tekst Deklaracije UN-a o pravima osoba koje pripadaju nacionalnim manjinama ili etničkim, vjerskim i jezičnim manjinama te niz drugih zakona i međunarodnih ugovora koji reguliraju prava nacionalnih manjina.
Također je predstavljena internetska prezentacija priručnika, koja je korisnicima dostupna na web adresi www.nacionalne-manjine.info.