Portugalsko predsjedništvo pozdravilo je tu odluku i nada se da će osuđene bolničarke i liječnik uskoro moći vratiti u Bugarsku. Ta odluka otvara put eventualnom izručenju šestero osuđenih - pet bugarskih bolničarki i palestinski liječnik s bugarskim državljanstvom - zatočenih već više od osam godina pod optužbom da su zarazili virusom AIDS-a 438 djece, od koje je 56 umrlo, u libijskoj bolnici.
"Činjenica da Vrhovno sudsko vijeće nije ostalo pri smrtnoj kazni predstavlja olakšanje, ali naš je cilj rješenje koje će omogućiti odlazak bugarskog i palestinskog medicinskog osoblja iz Libije i njihovo prebacivanje u EU što prije", ističu u priopćenju predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso i povjerenica za vanjske odnose Benita Ferrero-Waldner.
Obitelji žrtava odustale su od zahtjeva za smrtnom kaznom nakon što su primile odštetu od milijun dolara po žrtvi. U Europskoj komisiji ističe da je novac za to osigurala libijska zaklada Gadafi.
Europska komisija u srijedu je potvrdila da je upoznata s planovima francuskog predsjednika Nicolasa Sarkozya da uskoro posjeti Libiju. Sarkozyjeva supruga nedavno je nenajavljeno boravila u Libiji, a prema diplomatskim izvorima, u Bruxellesu se na te aktivnosti francuskog predsjednika ne gleda odveć blagonaklono, a neki na to gledaju kao na pokušaj da Sarkozy pokupi medijsku slavu u trenutku kada se nazire rješenje krize.