"Visoko pravosudno vijeće odlučilo je promijeniti smrtnu kaznu bugarskim bolničarkama i palestinskom liječniku u kaznu doživotnog zatvora", stoji u kratkom priopćenju Vijeća.
Odustajanjem Libije od smrtne kazne za pet bugarskih bolničarki i palestinskog liječnika koji su osuđeni pod optužbom da su namjerno zarazili libijsku djecu virusom HIV-a, rastu nade da bi Bugarke i palestinski liječnik mogli nakon osam godina zatvora uskoro biti oslobođeni, navodi Reuters.
Prije nego što je Vijeće donijelo odluku, postignut je dogovor o odšteti 460 obitelji HIV-pozitivne libijske djece koji predviđa isplatu milijun dolara po obitelji.
"Moje osobno tumačenje je da je njihov potez jednak oprostu jer je novac za odštetu u Islamu jednak 'krvavom novcu' koji podrazumijeva oprost", rekao je glasnogovornik obitelji oboljele djece Idriss Lagha.
Visoko pravosudno vijeće, najviše pravosudno tijelo u Libiji, koje ima ovlasti mijenjati sudske presude i davati pomilovanja, slučaj je preuzelo prošlog tjedna nakon što je libijski Vrhovni sud potvrdio smrtnu kaznu.
Reagirajući na vijest o promijeni kazne, glasnogovornik State Departmenta Sean McCormack, koji još nije primio službenu obavijest o odluci, ponovio je da SAD drži da bolničarke i liječnik trebaju biti odmah oslobođeni.
"Naše je stajalište nepromijenjeno, njih se treba vratiti kući", rekao je McCormack.
Članovi obitelji osuđenih bolničarki u prvim su reakcijama koje prenose agencije izrazili zadovoljstvo odustajanjem Libije od smrtne kazne, no ističu da će doista biti zadovoljni tek kada se osuđene bolničarke vrate kući.