"Govorimo o odšteti u iznosu od milijun dolara po djetetu, a trenutno se skupljaju potpisi obitelji i skrbnika zaražene djece", kazao je izvor koji je zbog osjetljivosti pregovora želio ostati anoniman.
Šestero optuženih u tom slučaju tvrde da nisu odgovorni za širenje zaraze HIV-om ali da su tijekom boravka u zatvoru mučeni te se morali priznati krivnju. U prosincu prošle godine osuđeni su na smrtne kazne koje je prošli tjedan potvrdio i libijski Vrhovni sud te im je sudbina sada u rukama Visokog pravosudnog vijeća, vladinog tijela koje može kaznu preinačiti ali i odobriti oprost.
Prema istom izvoru, Vijeće je spremno osloboditi sestre i liječnika jedino ako na "krvavi novac" i financiranje zdravstvene njege za djecu pristanu obitelji žrtava.
Visoko pravosudno vijeće trebalo se sastati u ponedjeljak ujutro zbog rasprave o sudbini medicinskih radnika osuđenih na smrt, ali je, bez iznošenja razloga, odgodilo sastanak za 18.00 sati po srednjoeuropskom vremenu, izvijestili su službeni izvori.
Vijeće je političko tijelo, izravno ovisno o ministru pravosuđa. Ima ovlast izmijeniti ili čak poništiti odluku Vrhovnog suda koje je u srijedu potvrdilo presudu o smrtnoj kazni za pet bugarskih medicinskih sestara koje su u libijskom zatvoru od 1999.