FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SSSH: optužbe pet sindikalnih središnjica u vezi Zakona o minimalnoj plaći su neozbiljne

Autor: ;rkor;
ZAGREB, 11. srpnja 2007. (Hina) - Predsjednica Saveza samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) Ana Knežević ocijenila je danas neozbiljnim optužbe čelnika pet sindikalnih središnjica da je SSSH otezao sindikalno dogovaranje oko prijedloga Zakona o minimalnoj plaći.
ZAGREB, 11. srpnja 2007. (Hina) - Predsjednica Saveza samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) Ana Knežević ocijenila je danas neozbiljnim optužbe čelnika pet sindikalnih središnjica da je SSSH otezao sindikalno dogovaranje oko prijedloga Zakona o minimalnoj plaći.

"SSSH nije otezao akciju oko Zakona o minimalnoj plaći, već je bio talac ostalih sindikalnih središnjica", rekla je Knežević na konferenciji za novinare.

Na svaki njihov prigovor radili smo novi izračun, sve u cilju zajedničkog dogovora, a njihov prijedlog zakona, koji su jučer predstavili, nismo ni vidjeli niti je ikad bio predmet rasprave na koordinaciji sindikalnih središnjica, ustvrdila je Knežević.

Odbacila je i tvrdnje predsjednika Udruge radničkih sindikata Hrvatske Borisa Kunsta kako su krivicom SSSH-a, zbog nedonošenja zakona, poslodavci tijekom ove godine uštedjeli 672 milijuna kuna.

"U svim zemljama EU-a rasprave o tom zakonu vodile su se godinama, pa se ne može očekivati da se u Hrvatskoj dogovor postigne u tjedan dana", kaže Knežević.

Sada postoje dva sindikalna prijedloga, pa će se iz njih napraviti jedan koji će biti prihvatljiv svima, ocijenila je.

SSSH-u je prihvatljivo i da minimalna plaća od početka iduće godine iznosi 2.815 kuna bruto, kako predlaže pet središnjica, ali nije prihvatljivo da se u 2009. poveća na 44 posto udjela u prosječnoj plaći, već treba porasti na 50 posto prosječne plaće, kako je to u svim zemljama EU.

Ponovila je kako SSSH neće pristati niti na zakon koji ne bi sadržavao odredbu da je minimalna plaća ujedno i neoporezivi dio plaće te osnovica za obračun doprinosa.

Glavni ekonomist SSSH-a Mario Švigir istaknuo je da se pri izradi prijedloga htjelo odrediti minimalnu cijenu rada u Hrvatskoj.

U vezi kritika na prijedlog zakona koje je iznio Sindikat tekstila, da bi zbog previsokog iznosa minimalne plaće oko 15.000 radnika moglo ostati bez posla, Švigir je rekao da za sektor tekstila treba postojati određeno prijelazno razdoblje od godine, dvije dana.

Za to vrijeme Vlada, sindikati i poslodavci moraju se dogovoriti o pomoći tom sektoru, a najjednostavnije bi bilo da se država odrekne nekih doprinosa, ocijenio je Švigir.

Minimalna je plaća u Hrvatskoj sada 2.290 kuna bruto, odnosno 1.800 kuna neto.

(Hina) xrkor ymd

An unhandled error has occurred. Reload 🗙