Najavila je to danas predsjednica SSSH Ana Knežević na tribini u zagrebačkom klubu "Tvornica", gdje je članovima te sindikalne središnjice predstavljen model Hrvatske stranke umirovljenika (HSU) koji, po mišljenju sindikalaca, najbolje ispravlja nepravde prema novim umirovljenicima, tj. svima koji odlaze u mirovinu nakon 1. siječnja 1999. godine.
"Kao i ostale sindikalne središnjice, SSSH podupire model HSU-a jer on sadržava sve naše zahtjeve prema Vladi", kazala je Knežević.
Županijska povjerenica SSSH za Zagreb, ali i članica radne skupine Vlade za izradu rješenja problema novih umirovljenika, Jagoda Milidrag Šmid, kazala je da će sindikalni predstavnici u radnoj grupi ustrajati u potpori modelu HSU-a jer je "razložan, razuman, dosljedan i omogućuje rješavanje problema vremenskom dinamikom - korak po korak".
Jedan od bitnih zahtjeva SSSH u sklopu "reforme mirovinske reforme" je ukidanje povlaštenih mirovina saborskih zastupnika i drugih dužnosnika jer u protivnom "zastupnici neće biti motivirani boriti se za pravedan mirovinski sustav".
"Prosječna mirovina povlaštenih umirovljenika je 9100 kuna, a za prosječnu radničku mirovinu treba obrnuti brojke - ona je 1900 kuna", istaknula je Knežević.
Rješenje vide u potpisivanju peticije kako bi se pokrenuo referendum u kojemu će građani izglasati ukidanje zakona o povlaštenim mirovinama.
"U Sloveniji nema povlaštenih mirovina pa zastupnici u parlamentu dobro razmišljaju kakav će mirovinski sustav izglasati jer će o tome ovisiti i njihova mirovina", napomenula je Knežević.
Sindikalci su izračunali da će, nastavi li se s provedbom sadašnjih zakona, za deset godina prosječna mirovina pasti na 900 kuna, a toliko će iznositi i socijalna pomoć.
Ana Knežević dodaje kako je sasvim logično da se sindikati bore za prava umirovljenika jer su svi radnici budući umirovljenici i ne žele pristati na bijedu u starosti.
Među sindikalnim zahtjevima, koji su uobličeni u modelu HSU-a, je i vraćanje deset najpovoljnijih godina u osnovicu za izračun mirovine, umjesto cijeloga staža, te mogućnost da žene idu u mirovinu sa 35 godina staža, a muškarac sa 40, neovisno o godinama života, kako ne bi bili oštećeni oni koji su vrlo rano počeli raditi.
Traže i da najniža mirovina za 30 godina staža iznosi najmanje 40 posto prosječne hrvatske plaće, te utvrđivanje nove aktualne vrijednosti mirovine.
Detalje dvaju zakonskih prijedloga koje je HSU uputio u saborsku proceduru radi rješavanja problema umirovljenika okupljenim je članovima SSSH na tribini izložio saborski zastupnik HSU-a Silvano Hrelja.