SOFIJA - Bugarski predsjednik Georgij Parvanov u srijedu je u Sofiji nakon razgovora s hrvatskim predsjednikom Stjepanom Mesićem rekao kako su ti susreti katalizator ukupnih odnosa vlada i gospodarstvenika dviju zemalja, što se očituje u pravom procvatu međusobne trgovačke razmjene u posljednjih nekoliko godina. U zajedničkoj izjavi za novinare, Parvanov je razgovore ocijenio odličnima, rekavši kako su oni rezultat aktivnog dijaloga iz međusobnih susreta tijekom dužih razdoblja. Bugarski predsjednik je ponovio da njegova zemlja kao članica EU-a daje punu potporu Hrvatskoj i drugim zemljama regije na putu u Uniju. Dvojica predsjednika izrazila su zajedničku zabrinutost glede problema koji se javljaju u regiji i izrazila želju da EU uzme u obzir stručnu ekspertizu dvije zemlje oko tih problema.
SREBRENICA - U Memorijalnom centru Potočari kod Srebrenice u srijedu je obilježena 12. obljetnica genocida u Srebrenici, ukopom 465 novoidentificiranih srebreničkih muslimana-Bošnjaka koje su pogubile srpske snage u srpnju 1995. godine. Ovim ukopom, od ukupno više od 8000 srebreničkih žrtava, do sada je identificirano i ukopano njih 2907. Ceremoniji je, prema ocjeni organizatora, nazočilo oko 30.000 posjetitelja, a današnji je pokop prvi pokop novoidentificiranih srebreničkih stradalnika nakon što je nedavno Međunarodni sud pravde u Den Haagu presudio da je u Srebrenici počinjen genocid. U ime diplomatskog kora u BiH poseban vijenac u Memorijalnom centru Potočari položio je hrvatski veleposlanik u BiH Josip Vrbošić. Predvodeći vjerski obred pokopa poglavar islamske zajednice u BiH reis ul ulema Mustafa Cerić pozvao je da se nikad ne zaborave žrtve Srebrenice.
SREBRENICA - Glavna haška tužiteljica Carla del Ponte pozvala je, u srijedu u Potočarima, Srbiju da ispuni svoje obveze prema Haagu i izruči haške optuženike Radovana Karadžića i Ratka Mladića. Del Ponte je to rekla novinarima uoči početka ceremonije obilježavanja 12. godišnjice srebreničke tragedije pred memorijalnim centrom Potočari kod Srebrenice. Upozorila je da Srbija mora izručiti Karadžića i Mladića do kraja godine, dok je ona još na dužnosti glavne tužiteljice. Nekoliko je puta naglasila da je konačno došlo vrijeme da se Karadžić i Mladić nađu u Haagu. Boravak Carle del Ponte u Potočarima praćen je posebnim mjerama osiguranja, te tjelesni čuvari onemogućavaju bilo kakav pristup novinara glavnoj tužiteljici. Udruga žena Srebrenice zamjera Del Ponte da je iznevjerila njihova očekivanja, jer Karadžić i Mladić, odgovorni za stradanja u Srebrenici, još uvijek nisu u Haagu.
ZAGREB - Glavna haška tužiteljica Carla del Ponte u četvrtak će boraviti na Brijunima na regionalnoj konferenciji tužitelja posvećenoj pitanjima kaznenog progona počinitelja ratnih zločina pred domaćim sudovima, doznaje se u srijedu od njene glasnogovornice Olge Kavran. Državno odvjetništvo RH organizira regionalnu konferenciju državnih odvjetnika pod nazivom "Suradnja državnih odvjetništava u progonu ratnih zločina - postojeći i budući oblici suradnje". Prema najavi Državnog odvjetništva uz glavnog državnog odvjetnika RH Mladena Bajića na konferenciji će sudjelovati i glavni tužitelj BiH Jurčević, tužitelj za ratne zločine Srbije Vukčević i vrhovna državna tužiteljica Crne Gore Medenica. Del Ponte smatra da je važno podržati rad pravosudnih tijela u zemljama regije posebno jer će se pred ICTY-jem, koji je dovršio svoje istrage, biti procesuirano najviše 126 osoba, a počinitelja je na tisuće, kazala je Kavran.
SUBOTICA - Hrvatska manjina nije zainteresirana za škole ne materinjem jeziku i to je posljedica asimilacije, straha roditelja i nedovoljno razvijenih medija koji informiraju na hrvatskom jeziku, kazala je u srijedu predsjednica Izvršnog odbora Hrvatskog nacionalnog vijeća (IO HNV) Slavica Peić za Program na hrvatskom jeziku Radio Subotice. Peić kaže da se pozivu za upis budućih srednjoškolaca u prvi hrvatski gimnazijski razred odazvalo svega četvoro učenika i da se, osim njih i njihovih roditelja, nitko nije interesirao za mogućnost školovanja na materinjem jeziku na razini srednje škole.
BEOGRAD - Novim nacrtom rezolucije SAD i EU, o kojem u srijedu javlja beogradska agencija Beta, predviđaju se pregovori Beograda i Prištine o budućem statusu Kosova u trajanju od 120 dana, ali se ne navodi da će se, u slučaju propasti pregovora, automatski početi primijenjivati plan međunarodnog posrednika Maartija Ahtisaarija o nadgledanoj neovisnosti. U nacrtu rezolucije, u koji je agencija dobila uvid, navodi se i kako slučaj Kosova ne treba predstavljati presedan u Vijeću sigurnosti UN, što se obrazlaže specifičnim okolnostima koje Kosovo čine jedinstvenim slučajem kao rezultatom dezintegracije SFRJ. Dodaje se da je kosovski problem jedinstven zbog toga što je tamo bilo nasilja velikog obujma i represije prije i tijekom 1999., a potom je uslijedilo produženo razdoblje međunarodne uprave te proces utvrđivanja statusa pod vodstvom UN.
LJUBLJANA - Prvi visoki dužnosnik slovenske vlade koji je zbog korupcije osuđen na zatvorsku kaznu, ali je, pred novim procesom u kojemu se treba braniti od sličnih optužbi, pobjegao u inozemstvo, možda se ne krije u Kanadi, kako se prije pretpostavljalo, nego u Hrvatskoj, piše u srijedu slovenski tisak. Za Borisom Šuštarom, nekadašnjim državnim tajnikom u ministarstvu gospodarstva, podignuti su međunarodna tjeralica preko Interpola, ali i europski uhidbeni nalog, a on se po neslužbenim informacijama krije u vikendici jednog svog prijatelja u Hrvatskoj, navodi mariborski dnevni list "Večer", uoči početka novog suđenja Šuštaru i nekolicini drugih osumnjičenika za korupciju uz zloporabu službenih ovlasti.
STRASBOURG - Čelnici Europske unije u srijedu su izrazili nadu da će se pronaći način da se oslobodi pet bugarskih medicinskih sestara i jedan liječnik Palestinac koji su u Libiji osuđeni na smrt, a u srijedu im je presuda potvrđena. "Žalimo što su donesene takve odluke, ali želim izraziti i uvjerenje da će se pronaći rješenje", rekao je predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso pred Europskim palamentom, nakon što je objavljeno da je libijski vrhovni sud odbacio žalbe osuđenih medicinara. Osuđeni su na smrt jer su, prema presudi, namjerno virusom HIV-a zarazili stotine libijske djece. Povjerenica za vanjske odnose Europske komisije Benita Ferrero-Waldner u svojem je priopćenju rekla: "Čvrsto se nadam da će biti pomilovani".
SOFIJA - Bugarski pomoćnik ministra vanjskih poslova Feim Čaušev kazao je u srijedu da potvrda smrtne kazne bugarskim bolničarkama i palestinskom liječniku nije iznenađenje. "Odluka nije neočekivana. Sad je sve u rukama Visokoga pravosudnog vijeća. Želimo da se sastane što prije", kazao je Čaušev. Libijski Vrhovni sud potvrdio je u srijedu smrtne kazne za pet bugarskih bolničarki i palestinskog liječnika osuđenih u Libiji zbog širenja virusa AIDS-a. Tom odlukom završen je sudski postupak započet prije osam godina. Sada riječ ima Visoko pravosudno vijeće, političko tijelo kojim predsjeda libijski ministar pravosuđa. Bugarski odvjetnici rekli su za državnu radio postaju da su razočarani nakon potvrde smrtne kazne.
BERLIN - Oteta njemačka državljanka Hannelore Krause puštena je nakon pet mjeseci zatočeništva u Iraku na slobodu, priopćilo je u srijedu njemačko ministarstvo vanjskih poslova u Berlinu. "Hannelore Krause se nalazi u njemačkom veleposlanstvu u Bagdadu i osjeća se s obzirom na okolnosti dobro", rekao je njemački ministar vanjskih poslova Frank Walter Steinmeier. On je međutim odbio iznijeti detalje o puštanju 62-godišnje Njemice. U rukama nepoznatih otmičara se još uvijek nalazi 20-godišnji sin Hannelore Krause, Sinan. "Koliko god smo sretni zbog puštanja Hannelore Krause na slobodu, istodobno smo zabrinuti zbog činjenice da se njezin sin još uvijek nalazi u zatočeništvu", rekao je Steinemeier. Njemački mediji pretpostavljaju da je otmičarima plaćena otkupnina.
ZAGREB - Hrvatski premijer Ivo Sanader boravit će u ponedjeljak u službenom posjetu Grčkoj gdje će se sastati s predsjednikom Helenske Republike Karolosom Papouliasom te predsjednikom Vlade Helenske Republike Kostasom Karamanlisom. Grčki premijer Kostas Karamanlis u siječnju je posjetio Hrvatsku te je tom prigodom ocijenjeno da dvije zemlje imaju odlične bilateralne odnose, ali da gospodarski trebaju dosegnuti razinu političkih. Sanaderov posjet Grčkoj trebao bi pridonijeti jačanju gospodarske suradnje između dvije zemlje. Očekuje se da će teme razgovora biti i hrvatski put prema EU te suradnja dvije zemlje kroz regionalne organizacije, poput Procesa suradnje u jugoistočnoj Europi (SEECP).