Ako bi obitelj svoje ljetovanje u vrijednosti od 6000 kuna platila u više obroka, potrošačka košarica za ovaj mjesec iznosila bi 6779 kuna, a pokrivenost plaćom bi bila svega 70 posto, rekao je predsjednik NHS-a Krešimir Sever.
Krediti za ljetovanje još neće biti niti otplaćeni, a prosječna će obitelj, prema njegovim riječima, biti suočena s početkom nove školske godine, početkom sezone grijanja, predblagdanskom potrošnjom i drugim izdacima.
Nekada je prosječna obitelj ljetovala dva tjedna na moru, a danas za samo tjedan dana boravka u kampu, kao najjeftinijem obliku ljetovanja, treba izdvojiti 4600 kuna, u apartmanu 5500 kuna, a u polupansionu minimalno 6900 kuna, rekao je Sever.
Podsjetio je kako su hrvatski građani krajem travnja prema bankama imali različitih oblika zaduženja u iznosu od 101,9 milijardi kuna, a sada je taj dug još i veći.
Regres za one koji će ga dobiti, u prosjeku iznosi 1600 kuna, istaknuli su sindikati podsjećajući kako je NHS ministru financija Ivanu Šukeru u više navrata uputio prijedlog za povećanjem neoporezivog iznosa za prigodne nagrade, naknade za godišnje odmore, božićnice i slično.
Sindikalna košarica Nezavisnih hrvatskih sindikata (NHS) pokazuje da su minimalni životni troškovi četveročlane obitelji u lipnju iznosili 6279 kune, što je za 0,05 posto više nego u svibnju.
Prosječna plaća za travanj iznosila je 4750 kuna, a njome se moglo podmiriti 75,64 posto životnih troškova, što je za 0,56 posto manje nego prethodnog mjeseca.
Podstanarske obitelji trebale su izdvojiti ukupno 8037 kuna, a pokrivenost prosječnom plaćom iznosila je 59,10 posto.
Košarica za dvoje umirovljenika, koji žive u vlastitom stanu, iznosila je 3361 kunu, a njezina pokrivenost prosječnom mirovinom bila je svega 57,02 posto.
Najskuplja sindikalna košarica zabilježena je u Puli, 7062 kune, a najniža u Varaždinu, 5608 kuna.