ZAGREB - Predsjednik HSP-a Ante Đapić smatra da presuda Martiću "donosi djelić pravde za svu patnju koju je hrvatski narod podnio pod njegovim terorom". Đapić 35-godišnju zatvorsku kaznu smatra primjerenom, a posebno je pozdravio obrazloženje presude kojim se potvrđuje umiješanost JNA i Srbije u rat u Hrvatskoj. Dodao je, međutim, da je pred Hrvatskom dug put da dokaže da je na nju počinjena agresija te da Domovinski rat nije bio građanski rat. Presudu Martiću pozdravio je i predsjednik HSS-a Josip Friščić, koji je istaknuo da je Martić zasigurno jedan od najodgovornijih za manipuliranje narodom, koje je dovelo do "sulude ideje o tzv. SAO Krajini" i progonu nesrpskog pučanstva.
DAVOR - Ministar financija Ivan Šuker i direktor Svjetske banke za Hrvatsku, Rumunjsku i Bugarsku, Anand K. Seth, potpisali su danas u Davoru, u Brodsko posavskoj županiji, ugovor o zajmu za projekt "Unutarnje vode" vrijedan sto milijuna eura. Sredstva će biti utrošena za izgradnju vodoopskrbnih i kanalizacijskih sustava, uređaja za pročišćavanje otpadnih voda u više gradova i općina, te za mjere obrane od poplave, a područje obuhvaćeno projektom uključit će porječja Save, Drave i Dunava.
ZAGREB - Nezavisni hrvatski sindikati (NHS) ne podržavaju ulazak sindikata u političku borbu za vlast, poručeno je danas sa III redovitog sabora te, druge po veličini sindikalne središnjice u Hrvatskoj, koja okuplja 100.000 članova. Dosadašnji predsjednik NHS-a Krešimir Sever podsjetio je kako je ponudio drugim sindikalnim središnjicama potpisivanje sporazuma o zajedničkom nastupu i postizanju dogovora o ključnim društvenim pitanjima koja su od posebne važnosti za radnike. Izražavajući nezadovoljstvo razinom socijalnog dijaloga, Sever je ustvrdio kako je socijalni dijalog na državnoj razini "velika misa predsjednika Vlade prilikom sastanaka sa sindikalnim čelnicima i kulisa zvana Gospodarsko-socijalno vijeće". Upozorio je kako se reforme u Hrvatskoj ne smiju odvijati bez sudjelovanja sindikata.
ZAGREB - Saborski Odbor za financije danas je bez rasprave podržao obračun državnog proračuna za prošlu godinu. Državni tajnik u Ministarstvu financija Ante Žigman naglasio je da je snažna financijska konsolidacija u protekle tri godine dovela do smanjenja proračunskog deficita za 3,1 postotni bod - sa 6,1 na tri posto BDP-a. U tom su razdoblju, kaže Žigman, ostvareni značajni pomaci u makroekonomskom okruženju, broj zaposlenih u tri je godine porastao za 90 tisuća, a ovih je dana zabilježena i najniža stopa nezaposlenosti. Istaknuo je i da je prošle godine zabilježen gospodarski rast od 4,8 posto, a očekuje se da će on ove godine biti viši od pet posto.
OSIJEK - Osječki gradonačelnik i predsjednik HSP-a Anto Đapić izjavio je danas kako je radostan što će sutra biti postavljen spomenik Anti Starčeviću na istoimenu središnjem trgu u Osijeku, jer tako završava velik projekt za Osijek i Hrvatsku, ali je i žalostan što se, kako drži, u kampanju protiv podizanja spomenika, uz pojedince iz osječke politike, uključio i dio medija. Na konferenciji za novinare Đapić je kazao kako je u proteklu radoblju pokušavao izbjeći ideološke sukobe, smatrajući da je Starčević, koji je desetljećima bio prešućivan, općehrvatsko dobro, ali kako nije očekivao da će rasprava dosegnuti razinu koja nije dostojna činjenice da se u Osijeku podiže vrijedan spomenik.
ZAGREB - Koalicija HSS, HSLS i PGS danas je održala gospodarski forum pod nazivom "Budimo svoji", na kojem je predstavila svoj gospodarski program za predstojeće parlamentarne izbore koji uključuje decentralizaciju države, ravnomjeran razvoj, dovršetak privatizacije, zaustavljanje rasprodaje prirodnih bogatstava, bolju iskoristivost izvora energije i stvaranje prepoznatljivih hrvatskih izvoznih proizvoda. Predsjednica HSLS-a Đurđa Adlešić rekla je da je program koalicije pitanje očuvanja Hrvatske i njenog identiteta. Koalicija nije ponudila svog kandidata za premijera zato što je za njih "predsjednik Vlade samo prvi među jednakima i poručila će upravo ta koalicija imati najmlađe i najsposobnije ministre u novoj vladi Republike Hrvatske".
RIJEKA - Na riječkom Općinskom sudu danas je odgođen početak suđenja Januzu Dervishiju, optuženu za 11 kažnjivih djela, i još devet osoba koje su mu pomagale u počinjenju tih kažnjivih djela jer je jedan od optuženika, riječki odvjetnik Velimir Došen, zatražio da mu se omogući zaseban sudski postupak na sudu izvan Rijeke. Suđenje je stoga prekinuto na neodređeno vrijeme, do odluke Vrhovnog suda o tom zahtjevu. Došen, koji je optužen za kažnjivo djelo pomaganja u sprječavanju dokazivanja, i koji je neko vrijeme bio u bijegu, obrazložio je svoj zahtjev time što se privatno poznaje i druži sa sudskim djelatnicima te smatra da bi to moglo utjecati na objektivnost suđenja.
ZAGREB - Suđenje umirovljenim generalima Rahimu Ademiju i Mirku Norcu, koje počinje u ponedjeljak na zagrebačkom Županijskom sudu, vodit će se pod strožim mjerama pa će se osobe koje žele pratiti postupak morati najaviti, a uza se u sudnici neće smjeti imati mobitel, doznaje se danas na tome sudu. Postupak protiv Ademija i Norca, kojima će se suditi pod optužbom da su počinili ratne zločine u akciji "Medački džep" 1993., pratit će i predstavnici OESS-a, dvije podružnice HVIDR-e i rodbina optuženika, rekao je predsjednik Sudskog vijeća Marin Mrčela. Postupak protiv Ademija i Norca vodit će se na zagrebačkom Županijskom sudu jer ga je Haaški sud u rujnu 2005. ustupio hrvatskom pravosuđu.
RIJEKA - Sudsko vijeće riječkoga Županijskog suda objavilo je danas presudu za 11 osoba, optuženih za krijumčerenje više od 200 kamiona kave i tehničke robe preko graničnog prijelaza u Brodu na Kupi, a prvooptuženu bivšem cariniku Toniju Gladu izreklo je kaznu od pet godina i šest mjeseci zatvora. Glad je optužen da je kao carinik od listopada 1995. do srpnja 1997. zlorabio položaj i ovlasti radi stjecanja protupravne imovinske koristi. Ostali su osuđeni zbog sudjelovanja i pomaganja u krijumčarskom lancu kojim je, procjenjuje se, država oštećena za oko 100 milijuna kuna.
DUBROVNIK/ŽUPANJA - Na temelju godišnjeg plana međunarodne obrambene suradnje te prava i obveza RH po Sporazumu o subregionalnoj kontroli naoružanja, inspekcijska ekipa crnogorskih oružanih snaga provest će danas i sutra inspekciju hrvatskih Oružanih snaga, a hrvatska je inspekcija prešla u BiH. Crnogorska inspekcija, u kojoj je šest inspektora i dva asistenta iz OESS-a, danas je ušla u Hrvatsku preko graničnog prijelaza u Karasovićima. Kako je kazao pukovnik HV-a Marijan Jozić, riječ je o prvoj inspekciji po Sporazumu o subregionalnoj kontroli naoružanja Crne Gore nakon proglašenja njezine neovisnosti. Sporazum su 1996. u Firenci potpisali Hrvatska, BiH i tadašnja SR Jugoslavija.