FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Botica predstavio "Razgovor ugodni..." na tribini u NSK

Autor: ;ipet;
ZAGREB, 26. lipnja 2007. (Hina) - Knjigu franjevca Andrije Kačića Miošića "Razgovor ugodni naroda slovinskoga" predstavio je sveučilišni profesor Stipe Botica na današnjoj tribini "Deset (naj)značajnijih hrvatskih knjiga" održanoj u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici (NSK).
ZAGREB, 26. lipnja 2007. (Hina) - Knjigu franjevca Andrije Kačića Miošića "Razgovor ugodni naroda slovinskoga" predstavio je sveučilišni profesor Stipe Botica na današnjoj tribini "Deset (naj)značajnijih hrvatskih knjiga" održanoj u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici (NSK).

Riječ je o šestoj tribini u nizu od deset u organizaciji NSK na kojima su u središtu pozornosti knjige koje stručnjaci smatraju značajnim ili najznačajnijim knjigama hrvatske kulture.

Je li pak Kačićev "Razgovor ugodni...." štivo koje treba pohraniti u riznicu slavne prošlosti ili je riječ o djelu koje "vrijedi" i danas, pitanje je koje je Botica postavio ostavljajući ipak svakome pojedincu da na njega sam odgovori.

Često se govori da je "Razgovor ugodni naroda slovinskoga" najviše puta otisnuta knjiga nekoga hrvatskog pisca, podsjetio je Botica, dodajući da je ta Kačićeva knjiga tiskana oko 60 puta - i to sigurno 30 puta u cjelini i 30-ak puta u dijelovima.

Prvi put je u cijelosti - onakva kakvu poznajemo - otisnuta 1759., prije Kačićeve smrti, podsjetio je Botica i ocijenio da nije dobro da se ta knjiga ne tiska u cijelosti, odnosno da se objavljuje samo stihovni bez proznog dijela u kojem su povijesne činjenice.

"Kačić je bio vrstan znalac povijesti i sam je za svoje pjesme rekao da su 'sazdane na dobru temelju', a to je za njega bila povijest", ustvrdio je Botica, dodavši kako u tome nalazi i odgovor zašto je napustio uglednu profesorsku službu.

Kačić je kao povjesničar, kako je rekao, jako dobro znao kakva je kulturna bijeda bila u Hrvatskoj u 16. i 17. stoljeću, a bilo mu je poznato da je u njegovo doba u Hrvatskoj bilo tek 1,5 posto pismenih.

Kad je pak riječ o estetskoj dimenziji Kačićevih pjesama, Botica smatra da od 136 pjesama njih 20-ak ima estetsku vrijednost, 50-ak ih je prosječnih, dok se za oko 40 može reći da su čisto nabrajanje - odnosno pjesme zahvalnice istaknutim osobama.

Botica se osvrnuo i na Kačićevo hrvatstvo i slovinstvo rekavši da su i jedan i drugi pojam čvrsto utemeljeni u Kačićevu djelu.

Andrija Kačić Miošić (1704.-1760.) hrvatski je pjesnik i narodni prosvjetitelj. Školovanje je počeo u Zaostrogu, a prema starijim istraživanjima filozofiju i teologiju završio u Budimu. "Razgovor ugodni ..." bio je dugo svojevrstni domoljubni priručnik u kojem autor u stihovima i prozi priča o važnijim događajima iz prošlosti južnih Slavena i susjednih naroda.

(Hina) xipet ymc

An unhandled error has occurred. Reload 🗙