U uvodnom izlaganju predsjednik HŽD-a Zvonimir Šeparović istaknuo je kako će se na trodnevnu kongresu raspravljati o žrtvama u ratu i miru. Ocijenio je kako položaj mnogih invalida iz Domovinskoga rata svjedoči kako rat, samo u drugom obliku, još traje.
"Zbog rata (protiv Hrvatske) u Haagu, gdje se progoni hrvatska država, već smo protiv Carle del Ponte podignuli tužbu pred Vijećem sigurnosti UN-a", rekao je, dodavši kako će HŽD podignuti i tužbu "za zločinački pothvat koji vodi Carla del Ponte protiv Hrvatske".
Izvijestio je kako će se govoriti o 13 tisuća hrvatskih ratnih žrtava, o 700 tisuća prognanih, 430 ubijene djece u ratu te o još 1131 osobi koje se vode kao nestale.
Raspravljat će se i o žrtvama ubijene nerođene djece, koja su, kako je rekao, danas najbrojnije žrtve u svijetu.
Šeparović je najavljeno okupljanje homoseksualaca u Zagrebu ocijenio kao sramotu, kojom se kvari mladež i sramoti vlastita sredina.
Ustvrdio je da HTV promiče nasilje i širi izopačenu sliku o Domovinskom ratu, a ujedno veliča antifašističku borbu.
Povjesničar Josip Jurčević ocijenio je kako se, kad su u pitanju hrvatske žrtve, ne može praviti razlika između žrtava u ratu i nakon njega. "Bleiburg je simbol svih hrvatskih poratnih žrtava", dodao je.
Kongresu se u ime Hrvatskoga generalskog zbora obratio i umirovljeni general Marinko Krešić, koji je, podsjetivši kako sljedeći tjedan u Zagrebu počinje suđenje dvojici hrvatskih generala Rahimu Ademiju i Mirku Norcu, ocijenio kako "i u hrvatskoj imamo Haag".
Predsjednik Hrvatskoga društva političkih zatvorenika (žrtava komunizma) Marko Veselica podsjetio je na 150 tisuća hrvatskih zatvorenika iz Hrvatske i BiH koji su, kako je rekao, robovali po komunističkim logorima.
Posebna priznanja HDŽ-a uručena su pravniku i profesoru američkoga sveučilišta Yale Marijanu Damaški i majci Kati Šoljić.
Sutrašnji dan kongresa bit će posvećen žrtvoslovnim knjigama, a u nedjelju sudionici će posjetiti Škabrnju.