FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Prva obljetnica rada Prihvatilišta za azilante u Kutini

Autor: ;dpas;
KUTINA, 1. lipnja 2007. (Hina) - Kroz Prihvatilište za tražitelje azila u Kutini u proteklih su godinu dana prošla 82 tražitelja azila iz 19 zemalja, a trenutno njih 13 tamo čeka odgovor nadležnih institucija na zahtjeve za azilom, rečeno je danas prigodom obilježavanja prve godišnjice rada MUP-ova Prihvatilišta.
KUTINA, 1. lipnja 2007. (Hina) - Kroz Prihvatilište za tražitelje azila u Kutini u proteklih su godinu dana prošla 82 tražitelja azila iz 19 zemalja, a trenutno njih 13 tamo čeka odgovor nadležnih institucija na zahtjeve za azilom, rečeno je danas prigodom obilježavanja prve godišnjice rada MUP-ova Prihvatilišta.

Trenutno je u Hrvatskoj smješten 21 tražitelj azila, od kojih je 13 u Prihvatilištu, tri su u Prihvatnom centru za strance Ježevo, a pet u privatnom smještaju.

Po podacima MUP-a, od početka srpnja 2004. kada je na snagu stupio Zakona o azilu zahtjev za azil podnijele su 442 osobe, a najviše ih je bilo iz Srbije, Kosova, Crne Gore, Makedonije, Bangladeša, Pakistana i Palestine.

Voditelj Prihvatilišta u Kutini Miroslav Horvat ustvrdio je da to Prihvatilište kapacitetima i standardima zadovoljava potrebe Hrvatske kao buduće članice Europske unije.

Pomoćnica načelnika Uprave za inspekcijske i upravne poslove MUP-a Gordana Valenta kazala je da je otvaranjem Prihvatilišta, uz provedbu Zakona o azilu, osigurano poštivanje ljudskih prava i pružanje utočišta osobama koje su proganjane zbog svoje rase, vjere, nacionalnosti, političkog mišljenja ili pripadnosti određenoj društvenoj skupini.

Napomenula je da je u tijeku donošenje novog Zakona o azilu koji će se uskladiti sa najnovijim Direktivama Vijeća EU i pravnom stečevinom EU-a.

Uvođenjem tzv. supsidijarne zaštite u novi zakona osigurat će se zaštita osobama koje ne ispunjavaju uvjete za odobrenje statusa sukladno Konvenciji o statusu izbjeglica, a ne smiju se vratiti u zemlju podrijetla jer im tamo prijeti smrtna kazna ili smaknuće, kazala je.

Novim bi se zakonom tražiteljima azila osiguralo i pravo na rad nakon godine dana boravka u Hrvatskoj, pravo na srednjoškolsko obrazovanje, proširila bi se definicija članova obitelji, te pravo na spajanje obitelji azilanta i stranca pod privremenom zaštitom. Tražiteljima azila osiguralo bi se i pravo na ostanak u državi dok nadležno tijelo ne donese odluku, kao i pristup uslugama prevoditelja.

Predstavnica Hrvatskog crvenog križa Maja Kadoić istaknula je da djelatnici Crvenog križa od samog početka u suradnji s MUP-om provode program psihosocijalne skrbi koji se prilagođava strukturi tražitelja azila koji su smješteni u Prihvatilištu.

Ove su godine, istaknula je, organizirane dječje igraonice, kreativne radionice za žene, sportske radionice, posjeti kulturnim institucijama grada Kutine, te edukacija o AIDS-u i trgovanju ljudima.

Prihvatilište ima 22 četverokrevetne sobe od kojih svaka ima sanitarni prostor. U prizemlju su smješteni muški tražitelji azila, dok je na katu osiguran smještaj za ranjive skupine - maloljetnike bez pratnje, same žene te obitelji s malom djecom.

Prihvatilište ima i sportsku dvoranu, tv salu, prostor za rad nevladinih udruga, prostor za vjerske obrede, igraonicu za djecu, čajnu kuhinju, praonicu rublja i glačaonicu te košarkaško i malonogometno igralište.

Inače, sredinom studenoga prošle godine prvi je put u Hrvatskoj priznato pravo na azil. Dobila ga je žena s područja Afrike kojoj su grubo kršena prava na slobodu vjerskog izražavanja u njezinoj matičnoj zemlji, a bila je i u opasnosti od spolnog sakaćenja.

(Hina) xdpas/xso yso

An unhandled error has occurred. Reload 🗙