Ističući kako ne postoji ni jedno atraktivnije mjesto gdje bi se moglo razgovarati o EU od Dubrovnika, predsjednik Bundestaga podsjetio je kako 50-tih godina prošlog stoljeća šest zapadnoeuropskih država koje su potpisale Rimske ugovore nisu računale da će ta zajednica doživjeti pedeseti rođendan i da će imati 27 članica.
Želimo djelotvornu europsku političku uniju jer Europa danas samo ujedinjena može odigrati važnu ulogu u svijetu, istaknuo je Lammert.
Provedba reformi jednako je važna kao i prihvaćenost Unije od njezinih građana, a raspoloženje hrvatskih građana prema EU slično je kao u državama članicama.
Lammert je izrazio optimizam kada su u pitanju promjene unutar zemalja članica, ističući kako i države koje su bile skeptične uviđaju da postoje problemi koje treba razjasniti, te kako će se to možda već dogoditi na summitu u Bruxellesu u lipnju ove godine.
Osvrćući se na prošlotjedni sastanak predsjednika parlamenata u Bratislavi, Lammert je podsjetio kako je ukazao da se ne smijemo baviti samo time što je naš interes nego što bi se moglo dogoditi ako se zemlje članice ne uspiju dogovoriti i pronaći nove temelje. U tom slučaju, kazao je, neće biti novih pristupanja EU-u.
Govoreći o Hrvatskoj i budućnosti EU, napomenuo je kako postoji krug potencijalnih država članica od Ukrajine, Bjelorusije, preko zemalja bivše Jugoslavije, Turske, Gruzije i Moldavije do Maroka, koji je također postavio zahtjev za pristup.
"Jedna od najvažnijih zadaća bit će da se Europa pozabavi pitanjem ima li granica i kuda prolaze te granice jer to nije dovoljno jasno", istaknuo je Lammert dodavši da Hrvatska svakako jest dio Europe i tu nema nikakve dvojbe.
Europa mora proći proces reformi, kao što i Hrvatska mora provesti reforme kako bi se mogla pridružiti EU, zaključio je predsjednik Bundestaga.