"Cilj graditelja novog LIMESA (limes - lat. granica, u smislu granice civilizacija) nije prijeći ili prevladati granicu ili ju napraviti propusnijom. Ne, borci za južnu granicu žele ju pomaknuti južnije i napraviti ju još nepropusnijom. Znaju doduše da za to nemaju mnogo aduta i mogućnosti za uspjeh, no to im uopće nije važno. Navodnim voditeljima javnog mišljenja u jednoj naciji u povijesnom usponu važno je u prvom redu stvaranje malog domaćeg iredentizma", primjećuje Juri u svom komentaru u ljubljanskom dnevnom listu "Dnevnik" od srijede.
Juri Podobnikove akcije uspoređuje s talijanskim pjesnikom i iredentistom Gabrieleom D'Annunziom kojemu je uspjelo talijanski "protuaustrijski iredentizam" pretvoriti " u mit koji je onda dolaskom fašizma stavljen na ideološki pijedestal".
"Podobnikovi zemljovidi su karikatura iredentizma. Nitko od ozbiljnih ljudi ne shvaća ih ozbiljno, pa ni slovenski ministar vanjskih poslova", navodi u komentaru Franco Juri.
Duhu "karikaturalnog iredentizma" Juri suprotstavlja plurikulturalnost i suživot koji se pokazuje, kako navodi u prostoru Istre, pri čemu kao ishodište navodi i stalne susrete talijanskih, hrvatskih i slovenskih intelektualaca i umjetnika na Međunarodnom simpoziju Forum Tomizza, nazvanom po talijanskom književniku rođenom u hrvatskoj Istri, nedavno održao po osmi put s debatom izazovnog naslova "Hic sunt leones" (Ondje su lavovi) koji ironizira duh "limesa" između različitih civilizacija.
"Sudionici su pokušali dati nekoliko odgovora na proturječja i paradokse današnjeg schengenskog vremena, posebno u zapletenom pograničnom istarskom prostoru", piše Juri i nstvalja kritički se osvrćući na inicijative Podobnikova tipa. "Neki bi se navodno osjećali sigurnijima kad bi se Limes pomaknuo nekoliko kilometara južnije i tako još dublje presjekao multikulturno tkivo istarskog poluotoka. Mnogo je samozvanih branitelja te granice koju Istrani, razumljivo, osjećaju prvenstveno kao nametnutu i nelogičnu, ali je prihvaćaju politički korektno, kao neizbježnu političku realnost", napominje Juri. "Forum Tomizza je Europa koju želimo, ona Europa koja briše granice", zaključuje svoj osvrt Franco Juri.