Njujorški Dow Jones indeks potonuo je 0,6 posto, na 13.441 bod. Tijekom trgovanja uvelike je oscilirao, u rasponu od 200 bodova, dosegnuvši u jednom trenutku i najvišu ikad zabilježenu razinu od 13.624 boda. Istodobno, S&P indeks potonuo je jedan posto, na 1.508 bodova. Tehnološki Nasdaq spustio se 1,5 posto, na 2.538 bodova.
Podatak o najbržem rastu prodaje novih kuća u zadnjih 14 godina signalizirao je da je usporavanje aktivnosti na tržištu nekretnina u SAD-u dotaknulo samo dno, no također je na horizont ulagača dovelo i opasnost od daljnjeg podizanja kamatnih stopa. Umjereni rast prinosa po obveznicama zabrinuo je ulagače u dionice zbog viših troškova pozajmljivanja kompanijama. Stoga su dionice senzitivne na izmjene kamatnih stopa bilježile gubitke na cijeni, ponajviše u sektoru opskrbe strujom i vodom te bankarskom.
Na tehnološkom tržištu najveća gubitnica bila je dionica Network Appliancea. Ta kompanija za pohranu podataka neočekivano je predvidjela pad prihoda, okrivljujući za to usporavanje potrošnje na tehnologiju u SAD-u.
"Ulagači polako shvaćaju da ne samo da kamatne stope neće tako skoro biti snižene, nego i da će prinosi po 10-godišnjim državnim obveznicama značajno porasti, stoga se ponovno pribojavaju da bi američka središnja banka mogla podići kamatne stope", ocijenio je Jim Paulsen, glavni strateg za ulaganja pri Wells Capital Managementu.
Na tržištu dionica dosad se očekivalo snižavanje kamatnih stopa i viši gospodarski rast prema koncu godinu. Cijene dionica u zadnjih dva mjeseca snažno su rasle, potaknute boljim od očekivanja korporativnim zaradama, rekordnim otkupima dionica kompanija te preuzimanjima, no nekoliko tehničkih indikatora sada upućuje na nužnu korekciju cijena. Trgovce zabrinjavaju i rastuće cijene benzina na američkom tržištu.
I na europskim burzama cijene dionica zabilježile su gubitke, prateći trendove s Wall Streeta. Londonski Ftse indeks spustio se 0,8 posto, na 6.565 bodova. Frankfurtski DAX oslabio je 0,5 posto, na 7.697 bodova.