Dow je ojačao 0,3 posto, na 13.384 boda, novu rekordnu razinu za zatvaranju burzovnog poslovanja. Tijekom trgovanja dosegnuo je i dosad najviših 13.481,60 bodova. Niz rekordnih vrijednosti koje Dow bilježi u proteklih nekoliko tjedana potiču snažniji od očekivanja profiti kompanija ostvareni u prvom ovogodišnjem tromjesečju te preuzimanja kompanija.
No, S&P indeks oslabio je 0,13 posto, na 1.501 bod. Tehnološki Nasdaq spustio se 0,8 posto, na 2.525 bodova. Razlog tome bili su ponešto razočaravajući poslovni rezultati nekih maloprodajnih kompanija i podatak o padu povjerenja građevinara u svibnju na američkom tržištu nekretnina, što je potaknulo sumnje u održivost osobne potrošnje.
Dionice kapitalno intenzivnih konglomerata poput 3M-a i Boeinga bile su među najvećim dobitnicama. Posljedica je to podatka američke vlade da je indeks potrošačkih cijena u travnju, koji ne uključuje snažnim oscilacijama sklone cijene hrane i energije, zabilježio najmanji porast na godišnjoj razini u zadnjih 12 mjeseci.
Ulagače je, naime, zabrinjavalo da će inflacija ostati tvrdokorno visokom te da će američka središnja banka Fed biti prisiljena ponovno podići kamatne stope. Više kamatne stope negativno utječu na tržište dionica, jer poskupljuju kredite kompanijama te smanjuju osobnu potrošnju.
"Činjenica da je taj podatak stigao u vrijeme visoke razine aktivnosti preuzimanja kompanija dala je tržištu poticaj za rast", rekao je David Katz, strateg za ulaganja pri Matrix Asset Advisorsu.
Na tehnološkom tržištu najveća gubitnica, pak, bila je dionica biotehnološke kompanije Amgen, oslabjevši 3,7 posto nakon što je Medicare predložio ograničenu upotrebu njegova lijeka za anemiju zbog sumnji u njegovu sigurnost.
Europske burze zabilježile su neznatno više cijene dionica, uslijed novih aktivnosti spajanja i preuzimanja. Londonski Ftse indeks porastao je 0,2 posto, na 6.569 bodova. Frankfurtski DAX dobio je 0,6 posto na vrijednosti, dosegnuvši 7.505 bodova.