Prije četiri godine, 677 radnika neosnovnih djelatnosti - održavanja zgrada, čišćenja i restorana, izdvojeno je iz Hrvatskih telekomunikacija u tadašnji Eurest Luxembourg, iza kojeg stoji respektabilna multinacionalna kompanija Compass Group International s više od 300.000 zaposlenih.
Predstavnici kompanije obećali su nova ulaganja, radnicima su osigurana prava stečena u HT-u u iduće tri godine, a HT je ponudio produženje poslovnog ugovora.
Sindikati smatraju kako je to samo naizgled bilo jamstvo da se neće ugroziti radni i socijalni status radnika ni nakon izlaska iz HT-a.
No, kažu, loša kadrovska politika stranog partnera dovela je tvrtku u situaciju u kojoj ponajprije ispaštaju radnici.
Glavni problem je, kako tvrdi dopredsjednica RSRH-a Tanja Justić, što se Eurest u svom poslovanju isključivo vezao za servisiranje HT-a, a na druge se natječaje nije niti javljao.
Čelnik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever rekao je kako se stiče dojam da je Compass Group imao dogovor s Deutsche Telekomom (DT-om), prema kojem bi se izdvajanjem neosnovnih djelatnosti DT riješio viška radnika.
Justić je naglasila kako su u zadnje dvije godine materijalna prava radnika smanjena za 60 posto, a smanjena su i radna prava, među kojima i broj dana godišnjeg odmora.
Ona je ujedno optužila management za nebrigu i izostanak bilo kakvog socijalnog dijaloga s radnicima.
RSRH također je najavio štrajk u tvrtki za proizvodnju ventilacijskih uređaja za kapitalne objekte Ventilator, 7. lipnja, a zbog kolektivnog radnog spora nastalog zbog odugovlačenja poslodavca da se pristupi pregovorima i sklopi Kolektivni ugovor.
Štrajku je, kako ističu sindikalci, prethodio otkaz i zabrana ulaska u tvrtku sindikalnom povjereniku Omeru Sivčeviću, višemjesečna kašnjenja plaća, mobing i sprečavanje sindikalnog organiziranja.