Novoizabrani predsjednik koji u srijedu stupa na dužnost, treba se do utorka sastati s predstavnicima pet najvećih sindikata (CGT, CFDT, FO, CFTC, CFE-CGC) kojima će u rujnu predložiti četiri "socijalne konferencije".
U ponedjeljak ujutro Sarkozy se sastao s glavnim tajnikom reformističkog sindikata CFDT, Francoisom Cherequeom.
Potonji je istaknuo kako činjenica da Sarkozy želi nametnuti novi stil u vođenju države i da želi "brzo djelovati", pa prima sindikate i prije služebnog preuzimanja dužnosti, znači "presedan".
Sindikati strahuju da će vlada nametnuti neke reforme, kao što su reforme o dodatnom radnom vremenu, o uvođenju minimalnog javnog prometa u slučaju štrajka i o specijalnim mirovinama.
Sindikati su odmah nakon pobjede na izborima upozorili Sarkozyja da će ga suditi "po njegovim djelima" i da bi svaka žurba ili "nametanje" moglo djelovati "poput boomeranga".
Glavni tajnik FO-a, Jean-Claude Mailly istaknuo je u razgovoru objavljenom u ponedjeljak da se sindikati nadaju da će buduća vlada "pokazati pragmatizam".
Sarkozyjev bliski suradnik Claude Gueant izjavio je prošlog tjedna da se sindikati neće "usprotiviti mišljenju" Francuza koji su izabrali Sarkozyja na temelju "iznimno jasnog projekta" koji obuhvaća liberalne reforme, ali da novi predsjednik "nipošto ne kani nametati odluke".