Parlament je velikom većinom glasova omogućio Nazarbajevu, koji je na vlasti od 1989., da ostane na dužnosti neograničeni broj mandata.
"Uzevši u obzir povijesnu ulogu prvog predsjednika kao jednog od osnivača novog, neovisnog Kazahstana, kao i potrebu da se završe pokrenute političke i ekonomske reforme, zajedničko (parlamentarno) povjerenstvo usvojilo je ovu odluku", rekao je zastupnicama parlamentarac Jermet Zhumabajev.
Samo jedan neimenovani član parlamenta od više od 100 zastupnika oba doma glasovao je protiv te odluke, odnosno zakona, koja se odnosi samo na Nazarbajeva. Svi ostali čelnici moći će, prema zakonu, ostati na dužnosti predsjednika samo dva mandata.
"Ovo je daljnje nazadovanje demokracije", rekao je Oran Zhandosov, čelnik oporbene stranke Ak Zhol, u izjavi za Reuters.
"To je uobičajena praksa: oni žele pokazati da nije predsjednik taj koji to želi, nego narod", istaknuo je.
Nazarbajev, zdravi 66-godišnjak čiji mandat tehnički istječe 2012., nije dao nikakve naznake kada planira odstupiti ili tko će ga nasljediti na dužnosti.
U svakom slučaju, ovaj je potez doveo u pitanje ambiciju Kazahstana da preuzme rotirajuće predsjedništvo OESS-a 2009.
Kazahstan, koji se smatra najstabilnijom zemljom u središnjoj Aziji, nikad nije održao izbore za koje bi strani promatrači utvrdili da su slobodni i pošteni.
Oporba u Kazahstanu je slaba i razjedinjena. Dva oporbena čelnika su ubijena u tajanstvenim okolnostima krajem 2005. i početkom 2006. Kritičari Nazarbajeva smatraju da su ta ubojstva bila politički motivirana.
Nazarbajev, koji je posljednji put pobijedio u prosincu 2005. na izborima za koje su međunarodni promatrači izjavili da su bili obilježeni nepravilnostima, u više je navrata rekao da Kazahstan ima svoje vlastite tradicije i da ne smije "slijepo slijediti" zapadnjačku demokraciju.