Kapsula u kojoj je bio Charles Simonyi, softwareski inženjer rođen u Mađarskoj koji je sudjelovao u stvaranju Microsoftovog Worda i Excela, stigao je nakon više od tri sata leta s orbitalne postaje, rekao je glasnogovornik u Kontroli leta u blizini Moskve.
Televizijski prijenos s lica mjesta u blizini kazahstanskog grada Džezkazgana pokazao je kako su zemaljske posade iz kapsule u kazačkoj stepi izvukli prvo ruskog kozmonauta Mihaila Tjurina koji je izgledao blijed i umoran, potom Simonyia koji se smiješio i na kraju američkog astronauta Michael Lopez-Alegriu koji je uzdahnuo s olakšanjem.
Kapsula se zaputila prema Zemlji nakon odvajanja druga dva dijela svemirskog broda Sojuz TMA-9 pošto je brod napustio međunarodnu svemirsku postaju (ISS) gdje je jedna od posljednjih zadaća putnika bila da premjeste kontejnere u kojima se odvijaju biološki eksperimenti iz hladnjaka na postaji u Sojuz.
Simonyi je stigao na ISS 9. travnja, također Sojuzom koji je u svemir odletio na ruskoj raketi iz Bajkonura u Kazahstanu, zajedno s još dva kozmonauta Fjodorom Jurčikinom i Olegom Kotovom koji su ostali na postaji.
Peti svemirski putnik u svijetu Simonyi, 58, je bogatstvo koje mu je omogućilo da plati 25 milijuna dolara za let nagomilao radeći računalni software, uključujući rad na razvoju Microsoftovog Worda i Excela.
Kapsula se prvotno trebala vratiti dan ranije, ali su proljetne poplave na uobičajenom terenu za slijetanje prinudile svemirske dužnosnike da odgode povratak i upotrijebe rezervno mjesto za slijetanje.
Simonyi je slijedio svoje prethodnike Dennisa Tita, Marka Shuttlewortha, Gregoryja Olsena i Anousheh Ansari koji su međunarodnu svemirsku postaju posjetili na ruskim raketama na izletima koje je posredovala svemirska turistička tvrtka Space Adventures.
Britanka Helen Sharman je 1991. letila na sovjetsku postaju Mir nakon što je putovanje dobila na nagradnom natječaju, a jedan japanski novinar je putovao na Mir 1990. s kartom koja je navodno stajala 12 milijuna dolara.