FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Rumunjski predsjednik vjerojatno će izbjeći opoziv

Autor: ;ztre;
BUKUREŠT, 16. svibnja 2007. (Hina/Reuters) - Rumunjski predsjednik Traian Basescu vjerojatno će izbjeći opoziv na referendumu u subotu, no čeka ga teška zadaća oživljavanja zastalog reformskog procesa i borbe protiv korupcije, piše u srijedu Reuters.
BUKUREŠT, 16. svibnja 2007. (Hina/Reuters) - Rumunjski predsjednik Traian Basescu vjerojatno će izbjeći opoziv na referendumu u subotu, no čeka ga teška zadaća oživljavanja zastalog reformskog procesa i borbe protiv korupcije, piše u srijedu Reuters.

Masovnim skupovima diljem zemlje i u inozemstvu Rumunji su dokazali da podržavaju Basescua nakon što ga je parlament u travnju suspendirao optuživši ga za zloporabu vlasti.

Ispitivanja javnog mnijenja pokazuju da će Basescu (55), inače najpopularniji političar u zemlji, preživjeti subotnji referendum. Mnogi njegov povratak smatraju čak jedinom prilikom za iskorjenjivanje raširene korupcije koja je zahvatila sve segmente društva.

Teško će međutim pomiriti sukobljene vladajuće centriste i oporbu, kao i sve veće protivljenje borbi protiv korupcije koje vlada u nekim političkim krugovima, što je nanijelo štetu rumunjskim reformama.

Političko natezanje dovelo je do Basescuove suspenzije i raspisivanja referenduma za 19. svibnja kako nalaže rumunjski zakon nakon što je parlament glasovao protiv predsjednika.

"Basescu je imao ključnu ulogu u ubrzanju reformi na transparentan i moderan način. U Europskoj uniji doživljava ga se kao čovjeka koji je proveo reforme i bio jedan od velikih motora koji su doveli do članstva Rumunjske u EU-u", rekao je jedan diplomat u Bukureštu.

"Otuđio se međutim od političkog konsenzusa i čovjek se sada pita je li dio rješenja ili dio problema."

Rumunjska tek treba dokazati Europskoj uniji, kojoj je pristupila u siječnju ove godine, da je spremna boriti se protiv korupcije i reformirati zastarjeli poljoprivredni sektor kako bi izbjegla sankcije koje su moguće već u lipnju.

Europski diplomati upozoravaju da su zemlje članice zabrinute zbog rumunjskog napretka u borbi protiv kriminala, a neki čak tvrde da su Rumunjska i Bugarska u EU primljene prerano.

Rumunjska centristička koalicija postigla je nakon izbora 2004. golemi napredak u reformi komunističkog pravosudnog sustava i državnih institucija.

No Transparency International zemlju još uvijek svrstava među najkorumpiranije u EU.

Promatrači smatraju da su izgledi da će se situacija u Bukureštu smiriti nakon referenduma slabi jer će se političke skupine i dalje boriti za utjecaj. Nestabilnost bi mogla potrajati sve dok idućih parlamentarnih izbora potkraj 2008.

"Imat ćemo isti politički sustav", rekao je komentator Emil Hurezeanu. "Ako Basescu iskoristi pobjedu da stvori konsenzus, to bi bilo dobro."

Basescu je po nekima upravo svojim borbenim stilom pridonio nesuglasicama koje su dovele do podjele u centrističkoj koaliciji i izazvale daljnja kašnjenja u reformi pravosuđa.

Bivši pomorski kapetan, Basescu je došao na vlast 2004. obećavajući borbu protiv korupcije. Tijekom mandata, omogućio je otvaranje arhiva komunističke tajne policije i prvi u zemlji službeno osudio komunizam.

Unatoč tomu što ima potporu običnih građana, vladajuće i oporbene stranke optužuju ga da je pohlepan za vlašću i manipulator, a tvrde i da je korumpiran i upleten u nezakonite aktivnosti tajne policije.

Ustavni sud odbacio je međutim optužbe da je prekoračio ovlasti. Parlament ga je u travnju suspendirao s dužnosti na 30 dana do referenduma o opozivu.

"Ne dolazi u obzir da odustanem od svojih obećanja. Pobrinut ću se da pravosuđe postane neovisnije", rekao je Basescu u večernjem talk showu u utorak.

(Hina) xzt ysl

An unhandled error has occurred. Reload 🗙