Drnovšek je boravio u selu Italija kod Peći posjetivši slovenski kontigent koji djeluje u sklopu višenacionalne brigade KFOR-a, sektor Zapad. Prema izvorima KFOR-a, slovenski predsjednik razgovarao je sa slovenskim časnicima i vojnicima Slovenije, no njegov posjet bio je zatvoren za medije i nije davao nikakve izjave kosovskim medijima.
Vojska Slovenije preuzela je 25. veljače od talijanskog kontingenta na šest mjeseci nadzor u sektoru Zapad, u sklopu međunarodnih snaga-KFOR-a. Slovenija po prvi put na Kosovu sudjeluje u nekoj mirovnoj operaciji na razini bataljuna i prvi put je preuzela i vlastito područje odgovornosti.
Riječ je o do sada najvećem kontingentu slovenskih vojnika u inozemstvu, koji broji 600 vojnika, od čega 500 pripadnika 10. motoriziranog bataljuna u sklopu borbene skupine Soko.
Preostalih 100 vojnika čine pripadnici vojne policije, veterinarske i medicinske skupine, postrojbe za logistiku, helikopterske skupine, skupine za vezu, inženjerskog odjela, kao i časnici i dočasnici koji djeluju u višenacionalnom zapovjednom sustavu.
Po prvi put su u povijesti slovenske vojske pod njezinim zapovjedništvom i oružane snage drugih zemalja. U borbenu skupinu Soko uključena je i četa od 150 mađarskih vojnika, tako da skupina broji 650 vojnika i djeluje na području općina Peć i Klina, a smještena je u vojnoj bazi u Peći.
Ove godine u mirovnim operacijama Europske unije, NATO saveza i Ujedinjenih naroda u svijetu sudjeluje 747 slovenskih vojnika, i to u međunarodnim snagama na Kosovu, Afganistanu, Siriji, BiH, Libanonu i Iraku.
(Hina) xbb ybr