FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

DP: Podobnikov preteča Kosler etničku granicu postavio na Dragonju

Autor: ;fl;
LJUBLJANA, 15. svibnja 2007. (Hina) - Predsjednik Slovenske nacionalne alijanse (SNZ) Marjan Podobnik svoj "novi zemljovid" granice s Hrvatskom uspoređuje sa stoljeće i pol starim projektom Peterla Koslera, jednog od nositelja slovenskog nacionalnog buđenja iz 19. stoljeća, piše u svom broju od utorka koparski list "Primorske novice".
LJUBLJANA, 15. svibnja 2007. (Hina) - Predsjednik Slovenske nacionalne alijanse (SNZ) Marjan Podobnik svoj "novi zemljovid" granice s Hrvatskom uspoređuje sa stoljeće i pol starim projektom Peterla Koslera, jednog od nositelja slovenskog nacionalnog buđenja iz 19. stoljeća, piše u svom broju od utorka koparski list "Primorske novice".

Ova karta nije službena, ali se radi o prvom projektu takve vrste nakon Koslerovog Zemljovida slovenske dežele, izjavio je Podobnik, a prenose Primorske novice iz Kopra.

List piše da je ambicija Podobnika, nekoć aktivnog političara, pa čak i glavnog koalicijskog partnera Janeza Drnovšeka u razdoblju 1996-2004. godine, da slovenskim pregovaračima omogući bolje pozicije u pregovorima s Hrvatskom.

Podobnikov politički krug, piše list, problematizira granicu u Istri na rijeci Dragonji zbog doktrine po kojoj se tako lakše dokazuje pravo Slovenije na izlaz na otvoreno more, a njegovi suradnici "novi zemljovid" tumače kao jednu vrstu dopune Bijele knjige koju je lani izdalo slovensko ministarstvo vanjskih poslova.

Peter Kosler (1824-1879), na čiju se političku baštinu pozvao Podobnik, bio je slovenski Nijemac, rođen u mjestu Gottsche u središnjoj Sloveniji u vrijeme kad su slovenske zemlje pripadale Austriji, ali ujedno i jedan od tada vodećih zagovornika slovenske nacionalne ideje.

Uz to što je, zajedno s bratom, osnivač ljubljanske pivovare Union, poznat je i po "Zemljovidu slovenske Dežele" u koji je 60-ih godina 19. stoljeća uključio današnje dijelove Austrije, Hrvatske i Italije, pa ga neki zovu prvom kartom "Velike Slovenije".

Zbog toga je, kako navode slovenski povjesničari, završio i na vojnom sudu koji ga je oslobodio optužbe o veleizdaji, koja mu je navodno prijetila zbog pokušaja promjena austrijskih granica.

Uz repliku Koslerova zemljovida često se slika i čelnik slovenskih ultranacionalista Zmago Jelinčič, ali povjesničari negiraju teoriju da je Kosler u "veliku Sloveniju" uvrstio Istru i kvarnerske otoke, kako neupućeni čitaju njegov zemljovid.

Za razliku od današnjih teorija ljudi iz Podobnikova kruga, koji kažu da su u prošlosti Slovenci živjeli sve do rijeke Mirne i da Hrvatska prema Sloveniji ima "povijesni dug", Kosler je zelenom crtom na svojoj mapi označio i etničku granicu današnjih Slovenaca i Hrvata, u Istri baš na rijeci Dragonji, dok je na Kupi u jednoj dijelu bio "velikodušniji" prema Hrvatima, pa je tako današnju Belu Krajinu zbog jakog i prepoznatljivog štokavskog elementa ubrajao u hrvatski etnički prostor. No, s druge strane, povjesničar Marko Zajc, autor knjige "Gdje završava slovensko i počinje hrvatsko", tvrdi da je Kosler hrvatske kajkavce smatrao "Slovencima u etnografskom smislu", što se reflektiralo i u nekim kasnijim slovenskim i srpskim "etnogenetskim" i geopolitičkim doktrinama.

Kosler je bio jedan od prvih koji je jače afirmirao naziv "Slovenci" u odnosu na do tada češće regionalne oznake kojima su se nazivali stanovnici današnje Slovenije (Kranjci, Štajerci, Korošci...), a isto tako i jedan od prvih zagovornika slovenske nacionalne trobojnice, u protivljenju njemačkoj "frankfurterici", koju je znala isticati njemačka zajednica u tadašnjoj Sloveniji.

Danas po Peteru Kosleru naziv nosi društvo za očuvanje tradicije kočevskih Nijemaca u Sloveniji.

(Hina) xfl ybr

An unhandled error has occurred. Reload 🗙