FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

EU nudi jugoistočnoj Europi europsku budućnost

Autor: ;bcav;
ZAGREB, 11. svibnja 2007. (Hina) - Europska unija nudi jugoistočnoj Europi europsku budućnost, no na vladama i narodima regije je hoće li tu ponudu prihvatiti ili ne, poručili su petak u Zagrebu najviši europski dužnosnici regionalnim čelnicima na summitu Procesa suradnje u Jugoistočnoj Europi (SEECP) imajući na umu prvenstveno radikalizaciju stanja u Srbiji i neriješen status Kosova.
ZAGREB, 11. svibnja 2007. (Hina) - Europska unija nudi jugoistočnoj Europi europsku budućnost, no na vladama i narodima regije je hoće li tu ponudu prihvatiti ili ne, poručili su petak u Zagrebu najviši europski dužnosnici regionalnim čelnicima na summitu Procesa suradnje u Jugoistočnoj Europi (SEECP) imajući na umu prvenstveno radikalizaciju stanja u Srbiji i neriješen status Kosova.

Predsjedateljica EU-a i njemačka kancelarka Angela Merkel, predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso i predsjednik Europskog parlamenta Hans-Gert Poettering istaknuli su kako se jugoistočna Europa nalazi na raskrižju putova, jednog koji vodi prema članstvu u Europskoj uniji i drugog koji ih vraća u nestabilnost, izolaciju i moguće nerede.

"Europska unija snažno je naglašavala europske perspektive zapadnog Balkana... na svakoj je zemlji da ostvari svoj napredak i vjerujem da će se on vidjeti", rekla je Merkel.

Da se ta politika provodi u djelo dokaz je, ističe Merkel, posljednji krug proširenja Unije kada su joj pristupile Rumunjska i Bugarska te različiti stupnjevi integriranja ostalih zemalja regije.

Dolazak najviših dužnosnika Unije na summti u Zagreb ocijenila je simboličkom potporom Hrvatskoj, zemlji koja se učvrstila u regiji i znakom ohrabrenja Zagrebu da nastavi s naporima u približavanju EU-u.

Posljednjim neriješenim pitanjem tragične prošlosti regije Barroso smatra Kosovo čiji bi konačni status, po njegovim riječima, trebalo riješiti prema planu posebnog izaslanika UN-a Marttija Ahtisaarija. Potporu planu dala je i Merkel obećavši da će EU preuzeti odlučujuću ulogu na Kosovu nakon rješenja njegova konačnog statusa.

Najviši dužnosnici EU-a "napetog pogleda" gledaju prema Srbiji i očekuju formiranje demokratske vlade koja tu državu neće vraćati u prošlost nego ju voditi u europsku budućnost. "Ako Srbija bude imala hrabrost potvrditi opredijeljenost Europi mi ćemo joj pomoći u svakom pogledu" rekao je Barroso.

O stanju na Kosovu govorio je i američki državni podtajnik Nicholas Burns rekavši da SAD "snažno podupire neovisnost Kosova". Najavio je da će State Department u roku nekoliko sati predložiti Vijeću sigurnosti UN-a rezoluciju kojom bi se podupro "pošten i pravičan Ahtisaarijev plan".

"SAD neće razumjeti ako ostali odgađaju ili ometaju proces za koji smo mi odgovorni i nećemo pristati na ništa manje od toga", rekao je Burns.

O izboru radikala Tomislava Nikolića za predsjednika srbijanske Skupštine rekao je da vraća Srbiju u tamnu prošlost jer je on na čelu stranke koja je proizvela rat i ratne zločince u ratovima s kraja 90-tih godina 20-og stoljeća.

Burns je Hrvatsku nazvao "velikim prijateljem SAD-a" i prenio pozdrave i čestitke predsjednika Georgea W. Busha napretku kojeg je Hrvatska ostvarila na putu prema euroatlantskim integracijama.

Oštre replike predstavnika Srbije izazvalo je izlaganje albanskog presjednika Salija Berishe koji je govoreći o Kosovu rekao da je u Srbiji još uvijek "živ koncept velike Srbije". Tom konceptu Berisha je suprotstavio "koncept Albanije i cijele međunarodne zajednice koji nudi mir i stabilnost Kosova kako je to predviđeno Ahtisaarijevim planom".

"Oštro odbacujem navode o velikoj Srbiji jer ne zaboravite da je Kosovo dio Srbije", rekao je srpski ministar za međunarodnu ekonomsku suradnju Milan Parivodić.

Umjesto toga upitao je okupljene "koliko ćemo idućih godina imati albanskih država u Europi" i istovremeno ponudio odgovor "jednu, dvije, tri...". U ime srpske vlade odbacio je rješenja konačnog statusa Kosova koja bi proizvela "arogantne pobjednike i ponižene gubitnike" rekavši da treba tražiti rješenja utemeljena na realnosti života i stanju ljudskih prava u toj nemirnoj srpskoj pokrajini.

Izjave radikala Nikolića posljednjih dana ocijenio je "izoliranim glasovima" koji ne predstavljaju politiku države koja upravo u petak preuzima predsjedanje Vijećem Europe i unutarnjim političkim i gospodarskim reformama želi "nastaviti putem euroatlantskih integracija".

(Hina) xbcav ysl

An unhandled error has occurred. Reload 🗙