"Da je nasilje nad ženama nedopustivo muškarci moraju govoriti javno, nedvosmisleno i bez 'fige u džepu'", kazala je potpredsjednica Vlade Jadranka Kosor na konferenciji za novinare priređenoj u sklopu seminara posvećenog aktivnoj ulozi muškaraca u suzbijanju nasilja nad ženama.
Kosor je podsjetila da su u hrvatski dio Kampanje Vijeća Europe za borbu protiv nasilja nad ženama uključeni visoki državni dužnosnici, nogometaši i druge javne osobe jer njihovo javno izraženo mišljenje utječe na promjenu javne svijesti, u kojoj još uvijek nije dovoljno prepoznato da je riječ o kršenju ljudskih prava.
Europske statistike obiteljskog nasilje pokazuju da je petina ili čak četvrtina žena doživjela tjelesno nasilje najmanje jednom tijekom života, a desetina je bila seksualno napastvovana uz primjenu sile.
I u Hrvatskoj se zadnjih godina bilježi porast prijava obiteljskog nasilja za oko 20 posto, a to se tumači kako prisutnošću nasilja, tako i većoj odvažnosti žrtava da ga prijave.
Sudionici seminara iz devet zemalja članica Vijeća Europe, te predstavnici Vladinih i nevladinih organizacija iznijet će tijekom seminara iskustva pojedinih zemalja u kojima su se muškarci u prevenciju nasilja uključili kroz javne kampanje, aktivnosti u radnim skupinama, te preventivne obrazovne mjere za djecu i mlade u školama.
Pomoćnica glavnog tajnika Ujedinjenih naroda Rachel Mayanja ističe da je nasilje nad ženama rašireno u cijelom svijetu, a od muškaraca se očekuje da se od dječačke dobi u školama uključe u borbu protiv tog nasilja.
Žrtve nasilja trebaju i bolju skrb, napomenula je, navodeći primjer Malezije u kojoj je uveden model zbrinjavanja žrtve tako da joj prilikom prijave nasilja u bolnicu dolaze svi oni koji su uključeni u daljnju proceduru, od policija do socijalnih radnika, kako žrtva ne bi bila traumatizirana "daljnjim obijanjem vrata". "Takav model predložit ću i potpredsjednici Kosor za primjenu u Hrvatskoj", dodala je Mayanja.
Zamjenica glavnog tajnika Vijeća Europe Maud Boer-Buquicchio rekla je da će se tijekom kampanje, koja traje do ožujka iduće godine, nastojati prikupiti iskustva iz svih zemalja sudionica, tražeći uzroke nasilja u obitelji i među partnerima, a prvo treba žrtvama nasilja pružiti sigurno utočište i skloniti ih iz okoline u kojoj im je ugrožen život.
Jadranka Kosor dodala je da će prilog suzbijanju nasilja nad ženama biti i odredba u Zakonu o oružju, koji je u saborskoj proceduri, da onaj tko je evidentiran kao obiteljski nasilnik ne može dobiti dozvolu za nošenje oružja.
Zamjenicu glavnog tajnika Vijeća Europe Maud Boer-Buquicchio i pomoćnicu glavnog tajnika UN-a Rachel Mayanju primio je danas u Banskim dvorima hrvatski premijer Ivo Sanader.