Iran, Sirija, Saudijska Arabija, Sjedinjene Države, Europska unija i UN sudjeluju na tom sastanku u ljetovalištu Šarm el-Šeiku na Crvenom moru.
Prvog dana konferencije, posvećene petogodišnjem planu gospodarskog spašavanja Iraka, dominirat će predviđeni susreti američke državne tajnice Condoleezze Rice s iranskim i sirijskim kolegama, što ukazuje na promjenu u američkoj politici koja je do sada odbijala izravne kontakte s dugogodišnjim neprijateljima.
Washington optužuje Damask i Teheran za potpirivanje nasilja u Iraku te da ne poduzimaju dovoljno kako bi spriječili infiltriranje pobunjenika u zemlju.
Konferencija u Sharm el-Sheiku, na kojoj se okupilo šezdesetak zemalja i međunarodnih organizacija, trebala bi završiti obećanjem susjednih zemalja da će Bagdadu pomoći u borbi protiv nasilja.
Inače, iranski ministar vanjskih poslova Manušer Motaki u četvrtak je naglo napustio svečanu večeru na kojoj je trebao sjediti nasuprot američkoj državnoj tajnici Condoleezzi Rice. Navodno je problem bila preizazovna crvena haljina ruske violinistice koja je nastupila u svečanom dijelu programa. Glasnogovornik State Departmenta Sean McCormack izjavio je da nije siguran koje se žene Motaki "zapravo uplašio, one u crvenoj haljini ili državne tajnice".