U priopćenju Agencije dostavljenom medijima navodi se kako je od konzultantske kuće Delloite zatražena provedba dodatnih analiza osam neobvezujućih ponuda koje su do sada prispjele na natječaj.
Cilj je, kako se pojašnjava, provjeriti ima li svaki od potencijalnih kupaca neupitne međunarodne refernce u proizvodnji ili preradi aluminija te je li spreman na preuzimanje svih zaposlenih i na plaćanje cijene u gotovom novcu.
Lokalni mediji u BiH ocijenjuju kako se iza priopćenja Agencije za privatizaciju zapravo krije ogorčena bitka za ulazak u drugi krug prodaje "Aluminija".
"Dnevni avaz" navodi kako je rječ prije svega o nastojanjima direktora tog kombinata Mije Brajkovića da po svaku cijenu u utrci zadrži konzorcij kojega čine zagrebački Dalekovod i Aluxlexpack iz Zadra te Feal iz Širokog Brijega.
List tvrdi kako Brajković želi da se u uži krug kandidata za novog vlasnika "Aluminija" plasira šest, a ne četiri ponude kako je ranije najavljivano.
U bodovanju, koje je do sada provelo natječajno povjerenstvo, najviše bodova, ukupno 15, osvojio je švicarski koncern Glencore.
Slijedi indijski Vedanta Resources sa 13 bodova te Grčki Mytilineos Holding i britanski En + Group sa po 12 bodova.
Hrvatsko-bosanskohercegovački konzorcij i investicijska grupa Ukio Banko dobile su po 11 bodova.
Najbolja ponuda za 88 posto kapitala u Aluminiju je ona poljsko-litvanskog konzorcija kojega predvodi Ukio Bank.
Oni su za većinski vlasnički udio spremni platiti 141,5 milijuna eura.
Indijska Vedanta spremna je pak ponuditi rekordnih 640 milijuna eura novih investicija, dok se ponuda zagrebačko-širokobriješkog konzorcija ističe ponudom zadržavanja 1185 zaposlenih.
Tjednik Dani tvrdi kako se u provedenom bodovanju kriju ozbiljne nelogičnosti te da one ukazuju kako je ponuda Glencore-a precijenjena što opet ukazuje kako Brajković forsira upravo tu moćnu tvrtku kao konačnog kupca.
Zanimljiva je činjenica da uz Glencore na natječaju sudjeluje i En + Group iako su obje tvrtke u vlasništvu ruskog milijardera Olega Deripaske.