UAB Ukio Banko Investicine Grupa (UBIG) iz Litve smatra da je odabir Konzorcija za preuzimanje i upravljanjem TLM-om, kao novog vlasnika šibenske Tvornice lakih metala, ekonomski neracionalan, nepošten i nekorektan, te će se kao ponuditelj na natječaju za TLM žaliti na tu odluku, i to prvo Agenciji za zaštitu tržišnog natjecanja, a prosvjedovat će i kod hrvatske Vlade.
Rekla je to članica UBIG-ovog menadžmenta zadužena za regiju Balkan te predsjednica Upravnog odbora Tvornice glinice Birač Alnija Brusokiene na današnjoj konferenciji za novinare sazvanoj nakon jučerašnjeg odabira Upravnog odbora Hrvatskog fonda za privatizaciju (HFP) konzorcija, koji čine zagrebački Dalekovod, Konstruktor inženjering iz Splita, Zagreb-Montaža, AluFlex Pack iz Zadra i Feal iz Širokog Brijega, za novog je vlasnika 80,2 posto TLM-a.
Konzorcij je za dionice TLM-a ponudio jednu kunu, a UBIG 4,5 milijuna eura; konzorcij je prihvatio podmirenje oko 12 milijuna eura TLM-ovih dugovanja, a UBIG oko 80 milijuna eura, dok su ulaganja u ponudi konzorcija predviđena na razini 107 milijuna eura, a u ponudi UBIG-a od 103 milijuna eura.
Gledano ekonomski i čisto matematički, UBIG-ova je ponuda od one Konzorcija ukupno 'teža' za 68 milijuna eura, što znači da se država dobrovoljno odrekla tog iznosa, i to zbog "manipulacije emocijama vezanih uz nacionalni identitet", ustvrdila je Brusokiene te pozvala hrvatsku Vladu da još jednom razmotri ovu "neracionalu odluku".
Smatra kako je Konzorcij i osnovan kako bi ih omeo u preuzimanju TLM-a, a njegov odabir na natječaju za TLM povezala je i sa skorim dovršetkom natječaja za privatizaciju mostarskog Aluminija za koji se također natječu i UBIG i Konzorcij.
Pritom je istaknula kako smatra da su pri donošenju ove odluke predstavnici Vlade "popustili pritisku političara zainteresiranih da u natjecanju za Aluminij pobijedi druga strana, koju menadžment te tvrtke i otvoreno preferira".
Projekt menadžer UBIG-a Martynas Ugianskis je pak kazao da je Konzorcij ponudbenu dokumentaciju za TLM otkupio tri dana prije isteka roka za podnošenje ponuda te da u tom razdoblju nije bilo moguće provesti due dilligence, odnosno ponuditi realne uvjete. Također, dodao je, socijalni sporazum sa sindikatima Konzorcij je potpisao tek po predaji ponude, što Ugianskis drži "neetičnim prepravljanjem ponude".
"Zbog svega toga UBIG je angažirao odvjetnike koji će se žaliti svim nadležnim instancama", rekla je Brusokiene.
Kazala je kako hrvatska Vlada "ne treba biti tako arogantna prema stranim investitorima" te da će UBIG, "ako Hrvatskoj nisu potrebne njihova ulaganja naći mjesto gdje jesu".
Istaknuvši kako sumnja da će UBIG ikada više sudjelovati na nekom natječaju u Hrvatskoj, Brusokiene je rekla da je normalno da država podržava svoje gospodarstvenike, ali da "sve mora imati svoje granice" te da ako je pri odabiru najpovoljnijeg ponuđača prevagnulo to što su u Konzorciju domaće tvrtke "nije ni trebalo raspisivati međunarodni natječaj i tako samo izazivati frustraciju stranih ulagača".