"Sve donedavno kava je imala veoma loš ugled u zdravstvu", rekao je Rob van Dam iz Škole za javno zdravlje Harvard koji je predvodio istraživanje o konzumiranju kave i šećernoj bolesti, piše agencija Reuters Health. Ipak, dodaje, "mi ne promičemo kavu kao novu zdravu hranu i ne tražimo da ljudi koji je ne vole piju kavu da bi bili zdravi".
Van Dam je sudjelovao na "kontroverznoj sjednici" o kavi na skupu Experimental Biology 2007. koji se održava u Washingtonu, u Columbiji.
Na skupu je sudjelovala i Leonore Arab iz medicinske škole Davida Geffena na sveučilištu UCLA koja je predočila rezultate gotovo 400 istraživanja o potrošnji kave i riziku od raka.
Arab ističe da postoje dokazi da kava može zaštititi od nekih vrsta raka debelog crijeva, kao i od raka rektuma i jetara, vjerojatno tako što smanjuje razinu kolesterola, žuči i prirodno lučenje sterola u debelome crijevu, a ubrzava prolazak neprobavljene hrane kroz debelo crijevo (i tako skraćuje izloženost sluznice crijeva mogućim kancerogenim tvarima u hrani), kao i putem drugih mehanizama.
No Arab je dokazala i da kava može povećati rizik pd raka želudca, a posebno od leukemije za koju postoje jači dokazi.
Zaključci pokazuju da skupine koje su posebno sklone tim rizicima - primjerice trudnice i djeca - trebaju smanjiti potrošnju kave, ističe Van Dam.