"Bivši komunistički čelnik, vodio je vladajuću koaliciju od 2000. do 2003. koja je bila potpuno predana tome da Hrvatsku učini dijelom europske matice nakon desetljeća autoritarne i nacionalističke vladavine pokojnog predsjednika Franje Tuđmana", navodi The Washington Post.
The New York Times i neki drugi američki listovi prenijeli su agencijsku vijest Associated Pressa o Račanovoj smrti, u kojoj se također ističu Račanove zasluge za hrvatsko približavanje EU i njegova popularnost u zemlji.
Glas Amerike (VOA) opširno izvješćuje o Račanovoj smrti, prenoseći izjave njegovih liječnika, SDP-a te reakcije predsjednika Stjepana Mesića, premijera Ive Sanadera i drugih vodećih hrvatskih političara. VOA prenosi i izjavu američkog veleposlanika u Hrvatskoj Roberta Bratkea koji je kazao da će Račan u SAD-u ostati upamćen kao čovjek koji je vodio Hrvatsku na putu demokracije u osjetljivom tranzicijskom razdoblju i pomogao da se stvore temelji snažnih i pozitivnih odnosa kakve danas imaju Hrvatska i Sjedinjene Države.
Račan je na čelu izaslanstva hrvatske Vlade boravio od 4. do 7. lipnja 2002. u posjetu SAD-u kada se sastao s predsjednikom Georgeom W. Bushom i drugim najvišim američkim dužnosnicima.