U prepunoj dvorani ICM Agency Theatera u tornju MGM-a, okupili su se predstavnici američke filmske industrije, Židovske zajednice u SAD-u, predstavnici Republike Hrvatske, na čelu s potpredsjednikom Sabora Lukom Bebićem, koji boravi u posjetu SAD-u, i hrvatskim veleposlanikom u SAD Nevenom Juricom, kako bi odali priznanje jedinom hrvatskom filmskom djelatniku koji je u svojoj karijeri osvojio dva Oscara.
Godine 1993. nagrađen je Oscarom za produkciju filma "Schindlerova lista" Stevena Spielberga, a 2001. Oscarom za produkciju "Gladijatora" Ridleya Scotta, dvojice redatelja s kojima je najviše surađivao u Hollywoodu.
U 52 godine svoje filmske karijere, Lustig je kao producent, menadžer produkcije i pomoćnik redatelja radio na više od 120 filmova u Hrvatskoj i SAD. Na impresivnom popisu njegovih američkih radova su također Hannibal, The Peacemaker, The Saint, Black Hawk Down te Kingdom of Haven, iz 2006.
Lustig je razvio poseban interes za filmove s temom holokausta, koji je i sam preživio, kako bi pridonio educiranju svijeta o stradanju šest milijuna Židova tijekom Drugog svjetskog rata. Spielbergova "Schindlerova lista", prema istinitoj priči o njemačkom tvorničaru koji je u ratu spasio tisuće Židova, najbolji je primjer tog njegova angažmana.
Na večeri s Brankom Lustigom, održanoj uz geslo "Židovsko-hrvatska hollywoodska veza", prikazani su isječci iz njegovih filmova, emitirana je video poruka Stevena Spielberga a kraće prigodne govore održali su počasni predsjednik Američko-židovskog odbora Bruce Ramer, hrvatski veleposlanik Neven Jurica i hrvatski generalni konzul u Los Angelesu Ante Barbir.
Sam Lustig govorio je o svom životu od rođenja u Osijeku 10. lipnja 1932. u židovskoj obitelji, o preživljavanju dvije godine u nacističkim koncentracijskim logorima Auschwitz i Bergen-Belsen tijekom Drugog svjetskog rata, o tome kako je saznao da je većina članove njegove obitelji stradala u logorima diljem Europe te o svojoj bogatoj filmskoj karijeri, koju je započeo 1955. kao pomoćnik redatelja u Jadran filmu.
Nakon rada na međunarodnim koprodukcijama u Jadran filmu, kao što je Sofijin izbor, Guslač na krovu, zatim Limeni bubanj gdje je bio pomoćnik redatelja, Lustig producira film i TV seriju Vjetrovi rata i nastavak Rat i sjećanja, nakon čega 1988. odlazi u SAD gdje počinje s produkcijom TV filmova, a kasnije radi na nizu velikih nagrađivanih produkcija s najpoznatijim hollywoodskim redateljima.
Osim Oscara, Lustig je dobitnik i niza drugih prestižnih nagrada kao što su BAFTA, DGA, Emmy i Zlatni globus.
Za njegov rad na filmu, prvi hrvatski predsjednik Franjo Tuđman odlikovao ga je Redom kneza Trpimira.
Hrvatski konzul Ante Barbir, kazao je u telefonskom razgovoru da je manifestacija posvećena Branku Lustigu bila iznimno uspješna, te da je iskorištena za promociju Hrvatske u utjecajnim segmentima američkog društva kao što je židovska zajednica i filmska industrija.
Na večeri su bili i predstavnici hrvatske zajednice u Kaliforniji i SAD, te hrvatski filmaši u Hollywoodu, glumci Goran Višnjić i Rade Šerbedžija, redatelji Goran Dukić i Sergio Mimica, te producent Alen Petković.
Potpredsjednik Hrvatskog sabora Luka Bebić, koji je Branku Lustigu uručio prigodan poklon, boravi u SAD-u u posjetu hrvatskoj zajednici a osim Los Angelesa posjetit će i San Jose, Chicago i Washington. Osim s predstavnicima američkih Hrvata, Bebić će se tijekom boravka u SAD sastati i s više zastupnika u Kongresu.