Zrinski i Frankopan su u tom gradiću 60-ak kilometara južno od Beča pogubljeni 30. travnja 1671. godine.
"Zrinski i Frankopan izraz su povijesne istine, neprolaznog sjećanja i neotuđiva dostojanstva", istaknuo je na prigodnoj svečanosti u Bečkom Novom Mjestu hrvatski veleposlanik u Austriji Zoran Jašić, dodavši da "slaviti Zrinskog i Frankopana ne znači projicirati prošlost u sadašnjosti nego biti pravedan prema vlastitoj povijesti".
Član Družbe braće Hrvatskog zmaja Milan Kruhek podsjetio je na političke prilike vremena u kojem su velikani hrvatske povijesti Zrinski i Frankopan živjeli. Istaknuo je da su bili veliki vizionari, Europljani, zauzimali se za gospodarski boljitak i kulturni napredak. Nakon što je otkrivena hrvatsko-ugarska urota protiv habsburškog apsolutizma otišli su u Beč izmoliti pomilovanje gdje su prvo stavljeni u kućni pritvor, zatim u tamnicu u starom carskom dvoru u Bečkom Novom Mjestu, a 1671. su osuđeni i smaknuti.
"Pogubljenjem oduzeti su im životi, titule i imanja, ali su ostali zauvijek u hrvatskom narodnom, povijesnom i kulturnom pamćenju", rekao je Kruhek. Dodao je da je "grob u Bečkom Novom Mjestu prazan jer su posmrtni ostaci preneseni 1919. godine u zagrebačku katedralu ali da je to i dalje "najdostojnije okupljalište Hrvata izvan domovine kao spomen na njihovu pogibiju".
Na grob i spomen ploču položeni su vijenci, a u obližnjoj katedrali služena je misa zadušnica.