Tečaj se održavao u Zrakoplovnoj bazi Hrvatskog ratnog zrakoplovstva (HRZ) u Divuljama, te u realnim uvjetima na Mosoru, orgraniziran je za letače spašavatelje za potrebe svih 15 stanica HGSS-a u Hrvatskoj, a sastojao se od teoretskog i praktičnog dijela.
Tečaju je pristupilo 40 iskusnih gorskih spašavatelja, te liječnici HGSS-a.
Vinko Prizmić iz HGSS ističe kako pristup tečaju imaju samo spašavatelji koji su potpuno ovladali klasičnim tehnikama spašavanja, budući da helikoptersko spašavanje zahtjeva vještinu i uigranost posade i spašavatelja, jer svaka i najmanja greška može dovesti do velike nesreće.
Na tečaju su osposobljavani i psi i vodiči za potrage, koji također moraju proći helikoptersku obuku kako bi se u stvarnim akcijama sigurno i rutinirano mogli spustiti iz helikoptera u zraku te odmah pristupiti potrazi.
Nakon što su uvježbali sve elemente, polaznici su u realnim uvjetima na Mosoru morali samostalno, ali pod nadzorom instruktora, odraditi osam zamišljenih akcija spašavanja teško ozlijeđenih na osam različitih lokacija.
Sve akcije odrađene su sigurno.
HGSS je prije 25 godina počeo u Hrvatskoj sa helikopterskim spašavanjima te po kvaliteti ni malo ne zaostaje za najkvalitetnijim spasilačkim službama svijeta, ističe Prizmić.
Zahvaljujući vještini pilota HRZ i gorskih spašavatelja, izvedene su i neka od najsloženijih spašavanja iz zraka, koja su zadivila i svjetsku spasilačku javnost.
Školovanje za letače spašavanje kruna je petoro godišnje obuke nakon koje gorski spašavatelji pristupaju ispitu za zvanje "Letač spašavatelj" i stječu odgovarajuću licencu koja se produžuje svake godine.
Voditelj tečaja bio je iskusni letač spašavatelj Srđan Vrsalović, pročelnik Komisije za helikoptersko spašavanje i član Comission for Air Rescue, svjetske spasilačke asocijacije IKAR-CISA.